| nour21 a întrebat:

Am terminat facultatea in iulie, intre tip am lucrat intr-o Asociatie Familiala, am inchis firma in noiembrie-decembrie si mi-am luat licenta acum in februarie. Intrebarea mea este daca pot lua somaj pentru cei 3 ani de facultate? multumesc mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate lua somajul dupa anii de studiu, deoarece ai lucrat dupa terminarea studiilor. Puteai lua imediat dupa terminare. Numai bine!

| sonya a răspuns:

Somajul nu se ia decat in cazul in care nu ai un loc de munca, ai fost concediat. Poti lua somaj daca ai terminat facultatea si nu ti-ai gasit un loc de munca. Pe perioada facultatii nu poti beneficia de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anii de facultate, nu; desi e cam tirziu, daca ai lucrate ultimele 12 luni in acea asociatie, poti beneficia de somaj. Sfatul meu:mergi la A.O.F.M.in loc unde esti,daca ai noroc de cineva intelegator, poti lua somaj, ATENTIE:numai daca ai avut contract da munca(crte de munca). bafta...