| KronstadtRevival a întrebat:

Am tot căutat pe net, dar nu am găsit o explicație la ceva ce mă frământă de o perioadă.
M-am hotărât să construiesc o casă autosustenabilă din punct de vedere energetic. Din câte știu, pentru dosarul autorizației de construire trebuie depuse niște avize de utilități, printre care și cel de la Electrica și Gaz (apă și branșare la canalizare există deja la teren). Acum, întrebarea: dacă nu doresc branșare la aceste utilități, pot specifica acest lucru în cererea pentru obținerea autorizației? Pentru a limita costurile și alergătura, bineînțeles.
P.S. Da, știu, statul român este condus de niște mizerii, dar încercarea moarte n-are.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ceri nu îți dă, dar va fi mai greu să o obții ulterior. Dar poți să fii branșat și să nu consumi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Casa va avea dispozitive și aparatură ce necesită curent electric la 220 V și anumită putere instalată. Frigider, mașină de spălat, PC etc. Cum faci să îl produci și să îl ai în mod constant, la orice oră din zi și din noapte, în orice anotimp? Dar cum te încălzești în orice anotimp?

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

De ce nu intrebi asta la Primarie? Vei avea un raspuns mai bun decat poti avea aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Pai daca intrebi la biroul la care trebuie predat dosarul nu au cum sa fie varza. Doar trebuie sa stie ce acte trebuie sa ceara oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| teclado a răspuns:

Merge cu panouri fotovoltaice.

Da iti trebuie avuz de la electrica ca nu construiești pr cablu electric
Iti trebuie de la primărie ca nu construiești pe o conductă apa petrol gaz
Iti trebuie multa sbiroctație
Certificat de urbanism
De la mediu
Nebunie hârțogăraie birocratie
Mori in tara asta cu

M-am săturat de nebunie mafie

Vreau o țară ca in Elveția unde primaria imi aduce gratis la ușă 380v curent trifazic
Apa
Canal
Si imi trage asfalt până pe vârful muntelui moca gratuit

Am in var ce a costruit o casa in Arau Elvetia intr-o padure pr un munte
Si primăria gratis imediat in maxim 20 zile
A adus gratis toate utilitatile si asfalt
Nu a dat nici un ban

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru teclado):

"Vise, neica, vise!", imi zice sotia cand ii zic ca vreau si eu o tara cam ca Elvetia...

Răspuns utilizator avertizat