| Alex1468 a întrebat:

Am vazut astazi speta urmatoarea si as vrea sa stiu si parerile dumneavoastra: "In urma unui conflict iscat intre cei doi, X ii aplica lui Y o lovitura in cap cu o statuie de bronz producand decesul acestuia."
Care este incadrarea juridica? Infractiunea de omor sau vatamare corporala cauzatoare de deces?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce va stabili urmarirea penala si instanta de judecata, respectiv daca fapta de omor a fost savarsita cu intentia de a ucide sau cu praeterintentie (intentie depasita), respectiv intentia a fost doar lovirea dar a intervenit omorul.
In primul caz fapta va fi incadrata la infractiunea de omor iar in al doilea caz la infractiunea de lovituri sau vatamari cauzatoare de moarte.