| mODIN a întrebat:

Ma apuca nervii cand vad cat de influenta e extrema stanga la noi in tara. Credeam ca fenomenul woke-progressive-lgbtqia-blm-bipoc-socialist-vegan-antic restin e ceva ce va ramane in SUA si nu va infecta si constiinta noastra. Si uite, totusi, cum tinerii proaspat absolventi cu media 6.40 de la Facultatea de Litere din Cluj-Napoca, in intervalele de timp in care nu sunt la call centerul sau xeroxul unde lucreaza de cand au terminat studiile isi fac timp de podcasturi in care ii numesc pe cei de la editura Humanitas "idioti" sau "analfabeti" pentru ca nu publica poezie queer scrisa de autori de culoare. Pe cat imi place sa rad de specimenele de genul, ei organizeaza festivale, cercuri literare, articole (scrise in romgleza, desigur) etc. Dar noi ceilalti? Daca ai viziuni conservatoare, si totusi nu doresti sa te aliezi cu mafia celor din BOR sau cu la-fel-de-inteligentii din AUR, ce optiuni ai? Presupunand ca nu-mi doresc ca nepotii mei sa aiba o lectie la scoala care sa se numeasca "Nu doar femeile-cis au nevoie de avort", ce-ar trebui sa fac sa contribui?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Practic, toate partidele din Parlamentul Romaniei sunt de dreapta. Deci nu cred ca stanga ar avea mare succes in Romania.

SJW vor doar un capitalism mai drept, ei nu sunt marxisti, nu vor comunism. Daca s-ar instaura un regim marxist, SJW ar fi bagati la inchisoare.

| mODIN explică (pentru doctorandus):

USR? Nu ma intereseaza ca ei ZIC ca sunt central-dreapta, uita-te la ce promoveaza si in ce investesc fonduri.

| Holiday a răspuns:

Sa fii crestin si sa te plangi ca e cineva e impotriva ta, e de-a dreptul hilar. Pai nu crestinii astia sunt impotriva tuturor si au in fisa postului sa-i converteasca pe toti, prin orice mijloace, la tampeniile lor?!

| mODIN explică (pentru Holiday):

Nup.

| doctorandus a răspuns (pentru mODIN):

Majoritatea parlamentarilor sunt crestini. La fel, majoritatea functionarilor din ministere, a judecatorilor, procurorilor si politistilor. Daca cineva ii oprima pe crestinii din Romania, aceia tot crestini sunt.

| mODIN explică (pentru doctorandus):

Nu vad ce relevanta are asta, sincer rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=vovkzbtYBC8
Uita-te ce au facut cu seria assassins creed :)))) un negrotei de doi metri cu dreduri in Japonia feudala, banuiesc ca a folosit un teleportor in timp.
Interesul este sa fim prosti, filmul idiocracy a prezis destul de bine viitorul, ca sa intelegi ce se intampla mai bine in ziua de azi iti recomand cartea dark money.
Daca nu esti cu idiotii spalati pe creier si nici cu hotii in fusta sau cu aur, etc. devi ca mine, un paria al societatii, dispretuit si ocolit ca na, aia e.

| goguPatent a răspuns:

Suntem o tara profund crestina, adica fix pe gustul tau. Practic aveti puterea sa discriminati pe cine vreti, si tot va plangeti?

| mODIN explică (pentru goguPatent):

"Profund crestina" pe naiba. Nu exista in Europa tari religioase de nici un fel. E o tara seculara in care multi se declara crestini la recensamant, atata tot.

Si tot mentionezi de discriminarea pe care, voi saracii atei, o indurati in Romania. Unde are loc de o vezi tu peste tot?

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Nu am zis de atei in sine, dar biserica ortodoxa discrimineaza tot ce poate si tot ce prinde. De la femeie si persoane cu alta orientare sexuala pana la persoane de alta religie. Biserica ortodoxa are in Romania o putere fantastica mai ales in randul celor saraci si din mediul rural, e aberant sa te plangi de minoritati cu asa o putere pe mana.

Cand religia ortodoxa nu permite femeilor la menstruatie sa ia parte la acelasi ritualuri religioase ca restul oamenilor tu vii si imi spui ca nu crede in mizeriile astea e boala mentala (vezi cealalta intrebare unde prietenul tau habotnic mi-a dat ignore de bine ce putea sa sustina discutia)

| mODIN explică (pentru goguPatent):

Sunt de acord, BOR, ca institutie, e foarte corupta. Eu nu inteleg exact ce incerci sa critici. Religia per total? Religia crestina in general? BOR ca institutie? Intrebarea mea era despre radicalii de stanga si tu mi-ai raspuns ca si cum as fi unul din reprezentantii bisericii ortodoxe romane, ceea ce nu sunt.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Critic aberațiile religiei amplificată de ortodoxie și biserica in Romania. Care legea și care se pot bate parte în parte cu orice radicali.

| doctorandus a răspuns (pentru goguPatent):

Romania a fost tara fascista, a fost tara comunista, dar nu a fost niciodata tara teocratica.

| goguPatent a răspuns (pentru doctorandus):

Nu pe fata... dar ia zi tu mie ca BOR nu ia decizii in Ro si nu influenteaza politic si social mai mult ca orice alta institutie.

| mODIN explică (pentru goguPatent):

Zi-mi o singura decizie din afara sferei religioase pe care a influentat-o BOR la noi in tara rolling on the floor

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Lipsa educatiei sexuale in scoli
Organizarea de referendum pentru familie

| mODIN explică (pentru goguPatent):

"Educatia sexuala" nu se implementeaza pentru ca e o idee tampita pe care parlamentarii nu o aproba. Nici o legatura cu BOR.

Referendumul da, intr-adevar, a fost promovat de ei. Si, te intreb, cum a mers?

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

""Educatia sexuala" nu se implementeaza pentru ca e o idee tampita " De aia aveam cele mai multe mame minore din Europa. Si bisericii ii convine, si da BOR a avut pozitii publice in dezbaterea legilor in parament. Cum adica poti spune ca nu a avut nicio legatura?

Referendumul nu conteaza cum a mers.

Conteaza ca biserica a avut puterea sa faca un referendum care putea sa modifice Constitutia unui stat laic.

| mODIN explică (pentru goguPatent):

Au analizat altii suficient motivele pentru care ideea de educatie sexuala e nonsensica, dar uite pe scurt:
- Propunerea implica ca asta sa fie o materie propriu-zisa, pe mai multi ani. Ce Dumnezeu e de zis la capitolul asta si nu ar putea fi rezumat intr-o ora, doua de dirigentie?
- Acele mame minore despre care vorbesti sunt rromi din zone rurale, cei care ar fi cel mai putin afectati de orice schimbare in sistemul de invatamant

Cat despre referendum, nu vad de ce ar fi ceva complet inacceptabil, chit ca suntem un stat laic. Hai sa nu uitam ca aproape toate normele noastre morale provin deja din traditia iudeo-cretina. Ar trebui sa poata o institutie religioasa sa modifice legea? Categoric nu! Dar nu vad problema in a veni cu o initiativa de genul si a o supune, ulterior, la vot.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

" Acele mame minore despre care vorbesti sunt rromi din zone rurale"

de unde ai statistica?

"nu ar putea fi rezumat intr-o ora, doua de dirigentie?"

Stii tu, copii cresc, au alte nevoi si alte probleme. De la simpla igiena pana la contraceptie, discutii despre menstruatie samd... Nu se rezuma in 2 ore. Si nu se face de diriginte.

" traditia iudeo-cretina"

hai ca aici la "cretina" picam de accord.