| anonim_4396 a întrebat:

Un om e pe strada din cauza ca si-a pierdut casa.
Uneori nu munceste (sanatatea) si sta pe strazi.

Cum si-ar putea gasi el unde sa stea (Buc)? Are nevoie si nu isi permite nici o camera in chirie.
Se pare ca nu reuseste si habar nu am ce sa-i zic.

(si-a pierdut casa din cauza unui membru al familiei, caruia ii apartinea casa. Nu mai poate da de el)

Mersi frumos.

10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cati ani are? Daca are peste 60 s-ar putea gasi, cu greu, un loc intr-un azil. Daca e tanar, cu parere de rau dar nu poate astepta mila la nesfarsit. Sa spunem ca ii gasesti o camera undeva intr-un apartament sau intr-o casa la tara de pe langa Bucuresti, dar camera aia trebuie intretinuta cumva, nu? Sunt sigura ca s-ar gasi ceva de lucru, se cauta muncitori in depozite, in constructii, la paza etc deci de un 2000 lei pe luna se gaseste ceva, trebuie doar sa cauti si sa vrei. Inteleg si ca angajatorii sunt reticenti sa angajeze oameni ai strazii dar s-o gasi unul intelegator. Ideea e ca trebuie sa se puna cumva pe picioare. Sau poate e genul care vrea doar mila si traieste din cerseala

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Mersi, da e o idee buna sa fie paznic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sunt din ce stiu, ONG-uri destinate special pentru oamenii strazii, sau poti sa te duci cu el la Directia de Asistenta Sociala din localitatea respectiva. Oamenii astia se ocupa cu un astfel de caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog, daca puteti, orice idee va vine sad

| Standt a răspuns:

Uneori nu munceste. Inseamna ca tot munceste si are un salar. Cati ani are si de ce boala sufera? Cat a muncit pana acum?
Sunt informatii care ne-ar putea lamuri ca sa te putem indruma.
Cat despre casa, daca nu era a lui, ce a pierdut? Probabil chiar proprietarul l-a scos de acolo. Ca singur nu pleca din ce spui.
In Bucuresti, (citesc ca) chiria e scumpa. Sunt adaposturi de noapte. Cu conditia sa nu bea, sa nu se drogheze si... sa faca o baie la intrare. De el depinde totul.

| Staif a răspuns:

"si-a pierdut casa din cauza unui membru al familiei, caruia ii apartinea casa"
Deci, nu era casa lui. Nu a pierdut nimic. Doar un adapost gratuit.
Ce fel de boala este? Ca daca are ciroza de la bautura nimeni nu-l ajuta. Nici in centrele sociale nu este primit daca bea sau se drogheaza. Probabil el stie asta foarte bine.

| Motisor a răspuns:

Nu înțeleg cum și-a pierdut casa dacă este din cauza unui membru al familiei, autoritățile nu pot face nimic?

Să meargă la pocăiți, poate îl ajută dacă explică problema pe care o are.

| CalinaXandra a răspuns:

Trebuie sa fie un centru social în zona. În fiecare oraș este, acolo va primi un pat, haine curate și o masă pe zi plus tratament. Informati-va la politia locala