| Speranta12 a întrebat:

Am vazut ca in America e un trend ca tot mai multi tineri sa fie de stanga. Si multi care se cred scriitori si intelectuali se dau de stanga si se aduna in coltul lor boem si vorbesc de Che Guevara si Marx si altii. Sunt si tricouri care se vand cu ei ca painea calda si meme-uri in favoarea lor si bloguri si video-uri si multe altele. Am vazut ca trendul asta sa te arati de stanga, sa te comsideri superior ca aperi socialismul si comunismul a venit si in randul tinerilor de 15-25 de ani din Romania, chiar daca nu prea inteleg ei bine conceptul si nici nu prea vad ei imaginea de ansamblu. Dar cum va explicati ca e atat de inflacarat trendul asta de vreo 4-5 ani in urma cu tinerii socialiști wanna-be?

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Comunismul nu e doar stanga, e extrema stanga. Ce sa zic de indivizi ca il ridica in slavi pe Marx si Che Guevara, le lipseste cateva notiuni importante precum ideea de dictatura, oligarhie si genocid. PS. Ma consider stangist, libertanian moderat mai exact.

| Speranta12 explică (pentru SG1995):

Pai da, am vazut si eu de aia care doar ii ridica in slavi, insa nu observa partile negative, or ii ridica pe aia in slavi si ii baga si pe psd in aceeasi oala. laughing

| christine99 a răspuns:

Nu e un trend, comunismul a fost mereu vazut bine in Romania de o buna portiune din populatie si s-a transmis si tineretului.

| Speranta12 explică (pentru christine99):

Da multa lume e nostalgica dupa vremurile alea dar eu zic de tinerii aia care se dau mari ca tin cu socialismul numai din trendul asta aparut cu cativa ani in urma. In america e mare si se simt ei superiori daca ii ridica in slavi pe guevara si pe marx laughing