| Anomim2025 a întrebat:

Am vazut ca Syriza este la conducere in Grecia, iar partidul de extrema stanga Podemos a ajuns pe locul trei la alegerile parlamentare din Spania. Eu ma bucur deoarece sunt de stanga, dar stiam ca oamenii urasc Socialismul/Comunismul in general, deci cum de socialismul a inceput sa fie mai cunoscut si mai apreciat in Europa? Am vazut ca incet incet castiga teren.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Socialistii au o platforma electorala mai apropiata de cerintele oamenilor. Partidele de centru-stanga si centru-dreapta sunt votate doar in vremurile... normale sa le zicem iar acum situatia economica se complica deci clar vor lua avant partidele de extrema.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In tarile occidentale socialismul nu este acelasi din tarile foste socialiste/ comuniste, acceptandu-se democratia si economia de piata. De altfel, in prezent, ideologiile nu sunt foarte diferite, mai ales in unele privinte (economie, drepturile omului, etc).

| Anomim2025 explică (pentru Ioandelasal):

Asta stiu.
Dar intrebarea mea este cum de a inceput sa prinda in Europa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anomim2025):

Au inceput sa existe partide de stanga inca de pe la sfarsitul sec. al XIX-lea in Europa si in unele tari au devenit destul de puternice. De ex.laburistii din Marea Britanie sunt de stanga, mai corect centru-stanga. La fel au existat si exista partide puternice in stanga centrului in toate tarile europene.

| pufulescu a răspuns (pentru Anomim2025):

Socialistii au o platforma electorala mai apropiata de cerintele oamenilor. Partidele de centru-stanga si centru-dreapta sunt votate doar in vremurile... normale sa le zicem iar acum situatia economica se complica deci clar vor lua avant partidele de extrema.