| sereLOVE a întrebat:

Am voie sa fac galagie in afara orelor de liniște?
Un vecin sustine ca va chema politia.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, fapta constituie contraventie, conform L.61/1991, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

| baru a răspuns:

Cei puternici, vorbesc incet, nu gesticuleaza nu fac prea mult zgomot. Cei slabi, fac mult zgomot, galagie, tipa etc. Fara sa intram in educatie. Alege unde vrei sa te situezi! Si galagia si linistea fac parte din viata noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru baru):

Deci 96% din oamenii din Bucuresti sunt idioti? That escalated quickly and I'm feeling smart :O

| baru a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca nu ai inteles esenta.

| danbnz a răspuns:

Defineste galagie in afara orelor de liniște.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci gălăgie, de dragul gălăgiei, are dreptul să cheme poliția, iar aceasta te va amenda.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai voie să faci "gălăgie" la nicio oră, vecinul are dreptate.

| Ineys a răspuns:

Lasa-l sa o cheme. Sigur nu-ti va face nimic. La mine in bloc nu e niciodata liniste. Ba o bormasina, ba un televizor de la un mos surd, ba se "iubesc" 2 de se rupe patu, etc etc. Bine, si eu tin muzica la la maxim, deci nu am de ce sa ma plang.

Cum a zis AlexMh, trebuie flagrant. Asa poti sa zici si tu ca vecinu tau face galagie.

| AlexMh a răspuns:

Depinde, daca asculti muzica, bati covoare sau esti cu "tovarasii" la scara, nu. E in afara orelor de liniste, aia e si ideea in mod foarte logic de altfel. Spune-i sa isi inchida geamul daca nu ii convine. Eu de exemplu am langa mine restaurant unde se canta muzica live de dimineata pana seara, si nu, nu respecta ora de liniste de la pranz, crede-ma ca se aude ca la concert. Si chiar asa daca ar veni politia la tine, ar trebui sa te prinda in fapt si sa demonstreze cu un decibelmetru zgomotul pe care il produci. Sa nu depasesti 110 decibeli in interiorul locuintei pe zi, masurat cu geamurile si usile inchise. Asta se traduce in 35-45 dB in interiorul locuintei vecinului, ceea ce este o valoare acceptabila. Un frigider produce 35.

| 2P a răspuns:

Depinde

| Esme2000 a răspuns:

Depinde.

| sereLOVE explică:

Ma refeream la muzica/cantat cu vocea.