| Doondle a întrebat:

Am voie sa ma plimb unde vreau (campuri, paduri, munti etc)? Si daca nu, care sunt limitatiile legale?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula te poti plimba pe domeniul public.
Plimbarea este interzisa in locurilor unde este interzisa expres si pe proprietatea persoanelor fizice, daca nu ai acordul acestora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu sunt proprietăți private și accesul nu este interzis te poti plimba unde vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe munți în rezervațiile naturale ai nevoie de permis.

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ai nevoie. Merg pe munte de ani de zile si nu am auzit de asa ceva. Doar la telecabina din Busteni am platit o singură dată 10 lei(valabil 3 luni) pentru a merge in Parcul Natural Bucegi. Mai exact, pe platoul Bucegi.

| sadrian46 a răspuns (pentru darrio2007):

Https://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=74371
De aici rezultă că există rezervații naturale cu regim strict de protecție în care turismul este limitat sau interzis.

| Hyperion7 a răspuns:

Atât timp cât nu este zona privată, ai voie.
Când vine vorba de cele private, ai voie, dar doar cu acordul proprietarului