| nstrmihai a întrebat:

Am voie sa parasesc tara cu avionul daca nu am 18 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, daca detii carte de identitate sau pasaport, dupa caz, si ai declaratia notariala notariala data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si prin care indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai voie :)
Evident, trebuie să ai C.I. sau Paşaport valabile!

Bănuiesc că NU eşti însoţit de părinţi...
Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Doar dacă ambii părinți sunt de acord și îți semnează că poți pleca.