| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!

Cand te vaccinezi anti Covid-19 se face si un test rapid, nu?
Vreau sa ma vaccinez si eu, am 18 ani, am intrebat la medicul de familie despre procedura de vaccinare(doamna doctor este la centrul de vaccinare din cel mai apropiat oras) si nu mi-a spus nimic despre vaccin. Cei care v-ati vaccinat, cum se desfasoara aceasta procedura? Nu m-am vaccinat pana acum, intrucat de cand a inceput pandemia am facut numai scoala online, doar cateva saptamani la sfarsitul clasei a 11 a(anul 2020-2021) iar acum vreau sa ma protejez pe mine, cat si pe cei din jur. Stau in casa cu o matusa mai in varsta(ea nu se poate vaccina, deoarece are contraindicatii).

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te testeaza.
mergi la centru cu cartea de identitate, completezi o foaie, esti intrebat daca ai ceva boli si ii baga acul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te testează.
Procedura este. Dai buletinul, te înțeapă, îți dă o țidulă și un picior undeva. Ce ai vrea mai mult?

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Credeam ca poate trebuie sa imi fac si un test.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se face test.
Se completeaza un chestionar, apoi discuti putin cu un medic, dupa care intri la vaccin, de acolo stai 15 minute intr-o sala de observatie, apoi la iesire primesti adeverinta si pleci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai 18 ani si nu ai probleme deosebite de sanatate, nu te agita sa te vaccinezi. Bine, daca vrei si te ajuta la ceva in mod special, gen intrat pe la concerte, go for it! Nu e nevoie de nici o testare prealabila.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, eu nu am probleme de sanatate. Ma vaccinez pentru ca incepe scoala, sunt in clasa a 12 a si chiar nu mai vreau sa fac ore online.
Multumesc!

| Fatamuntilor a răspuns:

TE prezinti cu cartea de identitate la un centru de vaccinare.Acolo iti da completezi o hartie.Stai de vorba cu doamna care te informeza asupra eventualelor efecte adverse (ca la orice procedura). Apoi iti face vaccinul, trebuie sa astepti putin, iti elibereaza cerificatul de vaccinare.Iti cere un nr de telefon pentru a fi programat pentru rapel.

| johnnny123 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. Te duci si te vaccinezi, asta este tot. Nu ai nevoie de niciun test.

| JustDeedee a răspuns:

Nu trebuie să faci un test rapid.

Te prezinți la centrul de vaccinare și să ai grijă să ai la îndemână cardul tău de identitate deoarece pe baza lui cei de acolo te identifică și îți eliberează hârtia precum că ai efectuat prima doză de vaccin. Înainte de procedură cei de acolo îți vor oferi un formular cu întrebări, spre exemplu: dacă te-ai mai vaccinat, dacă ai alergii, dacă ai fost infectat cu COVID-19, dacă ai intrat în contact cu persoane care au fost infectate cu COVID-19 în ultimele 2 săptămâni etc. După completarea formularului, acesta va fi analizat pe loc de către un medic care, de asemenea, te va consulta pe loc și îți va oferi informații despre vaccin, iar dacă ai și tu niște nelămuriri îl poți întreba. Nu în ultimul rând, vei fi vaccinat, procedură care durează nici 2 secunde și ți se cere să rămâi în centru pentru cel puțin 15 minute pentru a vedea dacă sunt reacții adverse. După care ți va elibera hârtia pentru vaccin și ești liber să pleci.

Nu e mare scofală.

Trebuie doar să te prezinți la centru și cei de acolo se vor ocupa de tine.

| Vasile2003 a răspuns:

Nu îți trebuie niciun test rapid ...mergi direct la centrul de vaccinare cu buletinul, nu ai nevoie nici măcar de programare și ti-l face pe loc... apoi îți dă o hârtie cu dovada ca ai făcut prima doza de vaccin și te va programa pentru a doua doză ( asta dacă faci cu Pfizer, Astra sau Moderna, dacă faci cu Johnson e o singură doză). Succes!