| AtomicTH a întrebat:

Amenda RATB! Ce poate fi mai placut... Domnul controlor scrie amenda. Adresa, data nasterii etc. sunt date false in afara de nume. CNP-ul nu mi s-a trecut (nu am avut buletinul). De semnat nu am semnat nimic. Sa ma duc sau nu sa platesc amenda? Plicul cu amenda sigur ajunge la mama dracu laughing.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ajungi la inchisoare, de unde ai scos asta? Iti vor lua doar bani, pentru contraventii nu se face inchisoare. Cel mult te pot obliga la ore de munca in folosul comunitatii, maximum 50 de ore, daca nu platesti amenda, nu te pot executa silit si este sesizata instanta de judecata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numele si prenumele date sunt corecte atunci poti fi gasit.
Daca ti s-a "scris" amenda nu ai primit procesul verbal de contraventie?

| AtomicTH explică (pentru Ioandelasal):

Doar o invitatie care imi zice sa ma prezint la ghiseu... Vreau sa vad cum vine cu executoru la usa sa imi ia cei 100 de lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtomicTH):

Daca se ajunge la executor o sa platesti cu mult mai mult de 100 lei. Si executorul nu trebuie sa vina neaparat la usa, ca sa te execute silit.

| AtomicTH explică (pentru Ioandelasal):

Ajung la puscarie ca nu am bilet laughing. Oricum nu platesc nimic, poate sa imi faca ce vor ei. Multumesc mult pentru toate raspunsurile. Pace!

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtomicTH):

Nu ajungi la inchisoare, de unde ai scos asta? Iti vor lua doar bani, pentru contraventii nu se face inchisoare. Cel mult te pot obliga la ore de munca in folosul comunitatii, maximum 50 de ore, daca nu platesti amenda, nu te pot executa silit si este sesizata instanta de judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai placut poate fi sa cumperi bilet...
De platit cu date false mai complicat, dar civilizat ar fi sa platesti.

| AtomicTH explică (pentru suntserios):

Abonament am mereu, o expirat vineri si ne-o chemat doar azi la scoala, grabit fiind am uitat de bilet si fix in ultima statie controlul.M-as duce sa platesc amenda dar fara buletin sa nu se ia de mine. Mai astept cateva zile pe banii mei sa vad daca vine ceva, daca vine ma duc sa dau un milion si am terminat povestea.