| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui inventat un al doilea Ceausescu?
Meritam sa traim in Democratie libertate si tot asa?

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu cred ca socialismul, cel putin, vi s-ar parea corect, tuturor care vor un nou ceaşcă :P
http://mariuscruceru.ro/2010/07/24/lectia-de-socialism/

| mixxjim a răspuns:

Cred ca trebuie inventat un al doilea Tepes, nu Ceausescu laughing meritam democratie si libertate, numai ca astea se invata ca orice altceva, iti trebuie si educatia domocratiei si a libertatii. mai ales trebuie invatata diferenta dintre democratie si anarhie si diferenta dintre libertate si anarhie happy in multe dintre tarile cu democratii vechi, de secole, libertatile sunt mult mai ingradite si limitate decat la noi iar democratia se manifesta in ceea ce este ea, nu in ceea ce cred oamenii ca ar fi. sa avem putina rabdare cu noi, nu putem sti sa citim si sa scriem inca din scutece, la 2 saptamani de la nastere happy

| DimLight a răspuns:

Nu e nevoie, legile actuale le permit intr-o oarecare masura celor de la guvernare sa fii ceausesti cat vor ei. trebuie sa fii porst sa consideri ca nu meriti sa traiesti in democratie, oamenii merita tot ce vor atat timp cat nu fura/oprima din libertatile celorlalti.

| VadTot a răspuns (pentru DimLight):

Eu cinsider ca poporul acesta a devenit atit de ...pasiv" incat cel mai bine este sa fim condusi de un adevarat dictator o singura lege. si tot asa...

| DragosConstantin a răspuns:

Avem nevoie de o persoana care ai aibe stofa de lider...sa fie incoruptibil, descurcaret, sa-i pese cu adevarat de popor, sa fie sever si drept.Intrebarea e urmatoarea:Unde gasesti asa tip de persoana?

| Mădă0611 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Corect! happy

| VadTot a răspuns (pentru DragosConstantin):

In Elvetia. Suedia. si chiar in Guatemala Congo.

| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Nu cred, deoarece ne-a ajuns cu Basescu nu crezi? Ar trebui sa avem un presedinte iubitor de tara si care sa ne respecte.Asa cum a spus si mixxjim ne trebuie un presedinte corect ca si Tepes.

| gabriela2201 a răspuns:

Nu,nu meritam,dar pentru cei cu bani si putere multa care conduc lumea,copiii si tinerii din Romania in prezent nu conteaza absolut deloc,deoarece forta de munca au din Africa si Asia,sau din tari unde se practica comunismul. Desigur ca fiecare tara,chiar si in contextul Globalizarii ar fi frumos sa aiba oameni care sa-si doreasca sa traiasca in comunitate,cum se intampla in Vest,dar vedem ca nu se intampla asa. Geografic avem o piedica,suntem o tara la "periferia" continentului,ca Portugalia sau Italia. Cei mai civilizati se strang in mijlocul continentului sau in tarile nordice. Cu toate acestea schimbarea trebuie sa inceapa de la fiecare in parte,pentru ca e clar ca in urmatorii ani nu or sa plece toti tiganii care fura din tara,sau toti arabii ori turcii cu aceleasi indeletniciri,si nici cu politicul nu o sa mearga prea stralucit,deoarece in prezent bancile si corporatiile sunt noii conducatori. Ei au o putere economica nemaivazuta pana in prezent si isi permit sa cumpere orice:armata,guvernare,stat. Schimbarea din pacate trebuie sa inceapa de la fiecare,sa se inconjoare de oameni pe care ii admira si alaturi de care ar vrea sa lucreze si sa incerce "pe propriile puteri" sa-si asigure un minim de securitate. In plus de asta este necesar sa invatam cate ceva si despre economie,finante, ce fac bancile,sa putem sa ne aparam de atacurile lor: executari silite,cresteri de taxe,impozite, taieri de salarii la buget.
Nu,nu cred ca meritam sa traim asa ca tara,dar din pacate in urmatorii ani nu vom avea de ales. Totul este un joc de putere al celor bogati care isi permit sa cumpere lumea,si o si fac si sa o organizeze dupa bunul plac. Din pacate, pentru ei, cuvinte ca drepturile omului, dreptate, democratie si libertate nu sunt folosite decat cu scopul de a ne tine pe noi ocupati. Sunt articole foarte bune pe tema noua ordine mondiala si bogatii lumii.