| Ionita_Diana_1996 a întrebat:

Articolul 12 din Declaratia Universala a Drepturilor Omului stipuleaza dreptul la viata personala, la intimitate. Sa presupunem ca un demnitar (ales prin vot universal, direct, egal si secret) isi bate nevasta, isi terorizeaza copiii, iar astfel de informatii apar in presa. Reprezinta aceasta o incalcare a articolului 12, o imixtiune in viata personala a demnitarului respectiv?
Va rog ajutati-ma cu problema asta, eu spun ca este o incalcare a articolului, insa profesoara mea de filosofie spune ca nu este! Ajutati-ma sa inteleg daca este sau nu, va rog mult!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Consider ca informatiile publicate despre un demnitar, chiar privind viata de familie, nu constituie o imixtiune in viata personala a respectivului si nici o incalcare a articolului respectiv.
Un demnitar, prin natura functiei, are expusa mai mult si viata personala si trebuie sa dea dovada de corectitudine si in aceasta, fiind de interes public si aceste informatii, nu numai cele privitoare la activitatea publica si profesionala.
De altfel, in toate tarile democratice este asa si nu am auzit ca ziaristii, care au publicat asemenea informatii, sa fi fost condamnati sau obligati civil la daune morale.