| Leocerba a întrebat:

De ce ma obliga, dom`ne sa traiesc chibzuit in masinuta mea? Daca unul dintre drepturile fundamentale ale omului este dreptul la viata, nu vi se pare un abuz amendarea persoanelor care nu-si pun centura de siguranta?
Articolul 3 din Declaratia Universala a Drepturilor Omului spune ca:
Orice fiinta umana are dreptul la viata, la libertate si la securitatea persoanei sale.
Atunci de ce se da amenda? Nu ai dreptul sa hotarasti singur, in deplinatatea facultatilor etc. nivelul securitatii persoanei tale sau cat de periculos, pentru tine (subliniez: doar pentru tine) alegi sa-ti traiesti viata?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Mai Leocerba, pai nu inteleg unde-ti e nedumerirea, " Daca unul dintre drepturile fundamentale ale omului este dreptul la viata", OK, dar nu spune ca ai si dreptul de a murii si nici nu cunosc vreo asemenea lege care prevede dreptul la moarte, in consecinta neavand acest drept esti amendat. Deci chibzuinta in continuare in masinuta ta laughing

2 răspunsuri:
| Leocerba explică:

Tare mi-i teama ca noi tot asa o s-o tinem: pe langa drum laughing
Amin.

| Leocerba explică (pentru Hombre):

Exact,Hombre! Ne-au tras in piept astia: ne-au luat dreptul fundamental la moarte.
Si ce pacat...la rubrica Decese, prin ziare, asa rânduit mor oamenii: in ordine alfabetica.
Ai vazut?

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Mai Leocerba, pai nu inteleg unde-ti e nedumerirea, " Daca unul dintre drepturile fundamentale ale omului este dreptul la viata", OK, dar nu spune ca ai si dreptul de a murii si nici nu cunosc vreo asemenea lege care prevede dreptul la moarte, in consecinta neavand acest drept esti amendat. Deci chibzuinta in continuare in masinuta ta laughing