| TomyBrave2019 a întrebat:

Va rog sa imi explicati mai in detaliu Declaratia Universala A Drepturilor Omului articolul 10.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Articolul 10 Orice persoană are dreptul în deplină egalitate de a fi audiată în mod echitabil şi public de către un tribunal independent şi imparţial care va hotărî fie asupra drepturilor şi obligaţiilor sale, fie asupra temeiniciei oricărei acuzări în materie penală îndreptată împotriva sa.

Hai să explicăm în detaliu.

Ce este aceea persoană, în acest document.
În preambul apare sintagma - demnitarea și valoarea persoanei umane.
Astfel și articolul 10 se referă la o persoană umană, la un om, deci fiecare om.
Despre demnitate se vorbești chiar în primul paragraf al preambului. De asemenea se vorbește acolo de membrii familiei umane, deci o persoană umană nu este în această Declarație un individ separat cu membru al unei familii. Ori între membrii unei familii relațiile sunt familiale, de filiație cu obligații reciproce între membri, în vederea supraviețuirii.
Apoi se vorbește de autoritatea legii. Deci înafară de legile nescrise ale unei familii, se vorbește de justiție ca apărătoare a drepturilor persoanei.
Astfel, e familia umană, noi, toți cei de pe glob și legea, și justiția, ca reprezentant al legii, care apără prin judecată păstrarea legii.
Astfel, fiecare persoană este sub jurisdicție, trebuie să asculte de lege și să se conformeze ei. Pentru aceasta, pentru controlul persoanelor din punct de vedere legal, sunt tribunale și judecători, coduri penale care prevăd pedepse care corectează și pedepsesc o conduită ilegală.
În articolul 2 persoanele sunt denumite ființe umane și se vorbește despre fraternitate.
În articolul 6 se vorbește despre personalitate juridică. Personalitatea juridică este persoana în raport cu justiția. Justiția este deasupra persoanei individuale, a persoanei ca individ separat de celelalte.
Astfel păstrarea coeziunii sociale și respectarea drepturilot omului se exercită prin actul de justiție. Astfel legile și aplicarea lor nu trebuie să contravină dreptuilor omului. Aceasta se vede din articolele precedente pe care nu le mai enumăr.
Acum strict în articolul 10 este persoana umană în fața tribunalului.
Cum a ajuns el aici?
Datorită unei acuzări în materie penală. A călcat legea, aducând un prejudiciu, pagubă, unei alte persoane ( furt, viol, crimă, lipsire de libertate, atingerea demnității, etc).
Cum trebuie să fie tribunalul? Independent, să nu fie influențat de cineva în modul lui de funcționare.
Imparțial, să nu favorizeze pe nici una din părți.
Cum este audiată ( procesul judiciar, ședința de judecată) persoana? În deplină egalitate cu orice altă persoană.
Cum se desfășoară procesul? În mod echitabil.
De ce este important acest paragraf. El statuează cum trebuie să funcționeze un tribunal în raport cu persoana acuzată, astfel încât drepturile ei fundamentale să nu fie încălcate.

| TomyBrave2019 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru efortul depus!

3 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

Chiar m-ai facut curios si am cautat:

Articolul 10

Orice persoană are dreptul în deplină egalitate de a fi audiată în mod echitabil şi public de către un tribunal independent şi imparţial care va hotărî fie asupra drepturilor şi obligaţiilor sale, fie asupra temeiniciei oricărei acuzări în materie penală îndreptată împotriva sa.

Ce este de explicat? Oricine are dreptul la un proces drept, impartial de catre un judecator independent.