| Dany3103 a întrebat:

As dori o solutie in urmatoarea situatie, eu am 22 de ani si am o masina pe numele meu, asigurarea ma costa vreo 4 - 5 milioane din cauza varstei. As vrea sa o fac pe numele mamei mele (asigurarea), stiu ca normal ar trebui sa merg la politie si sa o "vand" cumva mamei, dar as vrea sa stiu daca este si o alta posibilitate adica eu sa raman propietarul si polita de asigurare sa o fac pe numele ei ceva de genu'. Astept solutii!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa incredintezi formal masina mamei, in baza unui contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit) si in care scrii ca ea trebuie sa incheie asigurarea de raspundere civila auto - RCA.

| Dany3103 explică (pentru Ioandelasal):

Si asta pe cat timp se poate face? Si tot nu cred ca rezolv pentru ca cand e de facut asigurarea nu tot pe varsta mea o fac? Nu tot atata platesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany3103):

O poti face pe cat timp o vreti voi, tu si mama ta, de la o zi la multi ani, perioada se trece in contract.

| Dany3103 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu tot atata platesc? cand face "ea" asigurarea... sau o face pe "varsta" ei ca sa zic asa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany3103):

Asta nu mai pot sa-ti spun, vedeti la o societate de asigurari.

| Dany3103 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc pentru raspunsuri.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu sunt alte soluții, ori este pe numele tău și implicit și asigurarea, ori pe numele mamei, la fel și asigurarea!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi să-ţi faci asigurarea pe numele altei persoane.
Te pup!

| infuzion a răspuns:

Stiu ca poti sa iti faci asigurarea pe numele altei persoane, dar sa treci acea persoana ca si sofer la masina ta. Am un prieten care a facut asigurarea pe numele lu taicasu ca sa plateasca mai putin!