| Anonimuserr a întrebat:

As dori si eu cateva informatii clare cu privire la job-urile part-time. Daca sunt cu carte de munca, adica daca angajatorul iti face carte de munca pentru vechime si cu cat esti platit pe luna maxim intr-un job partime, pentru ca presupun ca sunt si job-uri partime bine platite.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnet de munca, a fost abrogat incepand cu 1.01. 2011. De atunci se incheie doar contract individual de munca, contract care se inscrie in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal) si se comunica la ITM.
In slujbele cu timp partiasl esti platit proportional cu timpul lucrat fata de timpul normal de lucru, de munca efectuata si de salariul negociat, nu exista un salariu fix.

| Anonimuserr explică (pentru Ioandelasal):

Si imi merge vechimea cu acel contract individual de munca cum ai spus tu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza daca e part time sau full time. conteaza angajatorul, daca este corect iti va face carte de munca si iti va plati toate taxele aferente. Salariul este la jumatate decat salariul pentru postul intreg.

| petre059 a răspuns:

La part-time iti da o suma oarecare pe ora (daca accepti ) si trebuie sa lucrezi cam 4-6 ore pe zi.de regula angajeaza la impartire de fluturasi, nu fac astia carte de munca costa prea mult, de regula lucreaza cu pensionari sau tinerii care nu cer asa ceva. poate gasesti ceva la call-center daca stii o limba straina acolo se plateste bine(nu videochat laughing )