Întrebare recomandată | annisy a întrebat:

As vrea sa stiu, daca o persoana reclama la primarie, o alta persoana ca a construit fara autorizatie de constructie primeste 'recompensa" si cam cat ar primi? vreau sa inteleg motivul pentru care cineva ar face asta. va rog - raspunsuri pertinente.va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana care nu lucreaza in primarie nu poate primi nici o recompensa pentru o asemenea reclamatie, de fapt un denunt.
Un functionar al primariei ar putea fi premiat, bineinteles daca si dupa ce se incaseaza amenda si in functie de valoarea acesteia. Conform L.50/1991, republicata in 2004, cu md. si compl. ulterioare, pentru construirea fara autorizatie amenda este de la 1.000 lei la 100.000 lei.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu primeste, dar fiind mai dificil sa faci un bine cuiva, multi aleg sa faca un rau... Si crede-ma, nu doar romanii fac asta, ci si occidentalii, probabil din motive diferite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu primeste doar daca Consiliul Local a luat o asemenea hotarare. Numai cei de la primaria locala stiu si-ti pot spune.

| darrio2007 a răspuns:

Nu primeste nimic. Unii o fac din invidie.Altii ca, chipurile, ii deranjeaza o casa mai inalta ca a lor.

| Kaℓi a răspuns:

Asta ar mai lipsi, sa se premieze denunturile! s-ar umple primariile de reclamatii si sigur s-ar gasi unii care si-ar gasi in asta un mijloc de subzistenta...
Sa nu citeasca vreun tip cu contacte inspre parlament intrebarea asta, ca ne pomenim cu vreo initiativa legislativa pentru legiferarea cointeresarii materiale a delatorilor. Exact ce ne lipsea in cadrul legal! ca restul sunt toate in regula.

| s3my a răspuns (pentru Kaℓi):

De fapt... chiar acum una-doua luni circula prin parlament o idee de genul " recompensarea denunturilor evazionistilor "

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista un proiect de lege in acest sens.Motivele unui asemenea denunt pot fi multiple.Constructia poate afecta pe cineva, frustrarea cuiva datorita faptului ca primaria i-a refuzat vreo cerere, dar admite asemenea constructie, atitudinea proprietarului fata de vecini, ori pur si simplu invidia.Personal consider ca nu trebuie incurajate asemenea constructii.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Din cate stiu eu, excutarea lucrărilor de construcţii fără autorizaţie se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 100.000 lei.
O persoana poate reclama asta daca este deranjat sau afectat in mod direct de constructie sau pur si simplu ca asa e romanul, invidios ca vecinul face ceva si el nuhappy

| paulapatricia a răspuns:

Nu se primeste in mod obisnuit. Doar in cazuri speciale, alegerea fiind a consiliului local