| mihaytza a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca nu ai un an de cand ai permisul auto si iti suspenda permisul iti da o luna in plus pentru ca nu ai un an de cand il ai
?

6 răspunsuri:
| kidutzq a răspuns:

NU. perioadele de suspendare sunt aceleasi pentru toti conducatorii auto, indiferent de vechime. ceea ce spui tu cu o luna in plus este pentru anumite contraventii cu suspendare de permis (alcool, viteza, cale ferata), unde trebuie sa sustii reexaminarea pentru redobandirea permisului (testul cu 13/15 intrebari). Neprezentare/nepromovarea testului de reexaminare atrage majorarea perioadei de suspendare cu 30 zile- dar aceasta prevedere este de asemenea pentru toti conducatorii auto.

| 0rlando a răspuns:

Nu. Singurul dezavantaj este că nu ai voie să conduci în afara României în primul an și ai limita pe autostradă 120Kmh în loc de 130Kmh, în rest nu ai parte de nici un tratament special.

| emil11 a răspuns (pentru 0rlando):

Orlando cine ti-a zis tie, daca nu ai permis de 1 an nu poti sa conduci in strainatate?

| 0rlando a răspuns (pentru emil11):

Scrie în codul rutier sau cel puțin scria când mi-am luat eu permisul, dar asta a fost acum mai bine de 4 ani și este posibil să se fi anulat articolul respectiv, deși eu zic să te uiți în codul rutier. Si dacă tot sunt aici, trebuie să corectez ce am spus mai sus, limita de viteză pe autostradă pentru începători este de 110 Km/h nu 120.

| emil11 a răspuns:

Eu am permis de 9 luni am fost in Turcia, bulgaria, Germania fara nici o restrictie singura restrictie pe care o ai este -10 km/h pe orice categorie de drum.

| DianneM a răspuns:

Buna! Cred ca numai daca este legat de viteza contraventia insa nu cred...stiu ca erau la un moment dat articole cu prevederi speciale celor cu permis de conducere cu vechime sub 1 an insa ceva legat de viteza de circulatie si oricum nu cred ca s-a aprobat. Cel mai simplu este sa suni la scoala de soferi unde ai terminat mai ales ca nu ai terminat-o de mult timp si sa intrebi un instructor. Ei sigur stiu...Succes!