| SmQaLeXuTzz a întrebat:

Aseara voiam sa urc intr-o masina publica si cand am vrut sa urc soferul a inchis usile si mi-au venit amandoua peste urechi...M-am dezechilibrat putin si dupa m-am urcat, cand am coborat dupa 3 statii m-am dus in partea lui si l-am scuipat si I-am crapat putin geamul...Stiu ca nu a fost in regula ce am facut dar aveam foarte multi nervi.
Acel sofer poate sa se duca la politie si sa patesc ceva?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu sper sa iti faca o reclamatie, el sau firma de transport. Ce ai facut tu se cheama vandalism, iar daca era un autobuz al vreunei regii de trasport public, adica un autobuz cumparat din banii pe care eu ii dau la stat prin taxe si impozite spre sa fii pus sa platesti paguba, sa nu fiu eu, ca si contribuabil, obligat sa platesc urmarile comportamentului tau de primitiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai procedat deloc corect deoarece nu traim in jungla unde fiecare face ceea ce "vrea" muschii lui.Ar fi trebuit sa depui o reclamatie la secretariatul firmei de transport pentru ca soferul sa fie sanctionat ca nu s-a asigurat inainte de a porni si ti-a pereclitat viata. Poti fi linistit deoarece puteti considrea amandoi ca sunteti "kit".

| crytical a răspuns:

Nu se duce ca e invatat cu de astea, si daca se duce ii zici ca a incercat sa dea peste tine cu masina... cv de genu, dar n-o sa fie cazu oricum. Daca s-ar duce la fiecare prostie de asta ar sta carutasii numai la politie.

| Mario76 a răspuns:

Daca dintre calatori, au fost care au observat gestul tau de altfel incalificabil, ii poate lua ca martori si depune plangere pentru distrugere, loviri si alte violente. Daca avea si camera, va avea si probe video. El va trebui sa justifice la garaj, de ce geamul este crapat. Cel mai corect era sa lasi nervii, sa depui plangere la regia de transport si nu sa iti faci singur dreptate, daca asa ceva se poate numi dreptate. Poate la nervi omori pe cineva, mai ajuta scuzele tale si parerile de rau? E bine ca pe viitor sa inveti sa-ti stapanesti nervii. Cum au spus altii pe aici, poate dai vreodata peste unul care are aceeasi nervi ca tine si te incinge de nu te mai repara nimeni. Corect si frumos este sa apelezi la organele in drept sa constate sau judece ce patesti, nu sa aplici tu dreptatea...

| MarioTm a răspuns:

1. Esti Superman daca ai crapat geamul cu scuipat!
2. Daca acea masina publica nu avea camere de supraveghere nu trebuie sa iti faci griji!
3. Data viitoare incearca sa nu te mai comporti asa... puteai pur si simplu sa vorbesti cu el sau sa faci o sesizare la firma respectiva
4. Daca soferul se ridica val, vartej de pe scaun si iti dadea doua palete la toba urechii?!
Ai grija ce faci pe viitor, pentru ca nu sti niciodata peste cine dai! Seara faina!