| KatherineH a întrebat:

Astazi am citit undeva ca un loc de parcare pentru handicapati trebuie sa fie marcat cu o pancarda, iar semnul cu scaunul cu rotile vopsit pe asfalt nu e suficient. Deci, fara pancarda, e legal sa parchezi acolo. E adevarata chestia asta? Se aplica in Romania? Nu ca as vrea eu sa incep sa parchez pe locurile alea asa, degeaba, dar de curiozitate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu exista o asemenea prevedere, asa ca este destul marcajul din locul de parcare si poti fi amendat daca nu esti handicapat si parchezi pe acel loc semnalizat cu marcajul respectiv.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu are pancarda aia de care spui dar are marcat semnul pentru handicapati pe asfalt, e clar ca, nefiind handicapat, nu poti parca pe acel loc. Clar.

| Wr3nch a răspuns:

Probabil e o lege specifica unei tari. In majoritatea tarilor locurile pentru persoane cu handicap sunt semnalizate insistent tocmai ca sa stii de ce primesti amenda parchezi acolo.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu dacă este legal sau nu (cel mai probabil nu), dar trebuie să fii extraordinar de nesimțit să parchezi pe un loc marcat clar cu vopsea albastră că este pentru persoane cu handicap și să vii cu argumentul "Nu avea pancardă"

Răspuns utilizator avertizat