| cipri9700 a întrebat:

Salut TPU!

Am o nelamurire cu privire la urmatoarea situatie. Intr-un cartier al orasului in care locuiesc se gasesc niste locuri de parcare fara abonament si fara plata. Practic, te poti parca linistit, doar ca este o zona in care sunt 7 locuri de parcare si toate sunt rezervate pentru persoanele cu handicap. Sunt semnalate doar prin semnul de circulatie caracteristic, dar nu sunt si marcate corespunzator pe asfalt si nici nu sunt colorate corespunzator. Nelamurirea mea este, daca parchezi pe acele locuri, dar tu nu ai vreun handicap si primesti amenda, acea amenda este corect aplicata sau se poate face contestatie pentru ca nu era marcat si pe asfalt?
De asemenea tot prin acea zona se gasesc si alte locuri de parcare si care au semnul de parcare cu handicap. Exemplu: sunt 6 locuri de parcare in total si 2 sunt pentru pers. cu dizabilitati, doar ca, la fel ca in cazul de mai sus nu sunt marcate si pe asfalt, in acest caz cum se decide care sunt acele 2 locuri de parcare rezervate? Se incepe de unde e semnul sau nu?

Multumesc frumos de raspuns!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa faci contestatie odata ce exista semne clare de circulatie care arata ca sunt destinate handicapatilor, chiar daca nu sunt marcaje pe asfalt, neavand importanta atata vreme cat exista marcaje pe stalp.
Masina iti poate fii ridicata legal pe o platforma si mutata in sediul politiei sau al primariei, fiindca ai parcat pe un loc ilegal.

| cipri9700 explică (pentru Violleta2022):

Ok mersi, dar daca nu sunt marcate pe asfalt si sunt 2 locuri din 6 sau nu conteaza cum se decide care sunt de pers cu handicap? se incepe de la semn?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cipri9700):

Nu are importanta daca sunt sau nu marcate pe asfalt odata ce exista indicatoare pe stalpi si acolo unde sunt ele amplasate inseamna ca sunt locuri de handicapati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este semn de circulatie il respecti chiar daca nu e marcaj. Nu e deloc greu

| anonim3248 a răspuns:

Pe loc de parcare de care spui nu poți să parchezi mașina.