| Parintele a întrebat:

Ati fi de acord cu asta: "In tara asta trebuiesc executati toti politicienii corupti, oamenii de afaceri corupti, magistratii corupti, si nu in ultimul rand tot clerul, popii de la mic la mare, capusele alea de calugari care traiesc pe banii nostri prin manastiri, executarea tuturor sectelor religioase si izolarea fanaticilor religiosi. Toate bibliile & alte scrieri religioase de orice natura duse la maculatura ca sa salvam ceva padure. Confiscarea averilor preotilor si a celorlalti corupti din mediul politi si mediul de afaceri"

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

Sunt impotriva pedepsei cu moartea, in rest sunt de acord.
de fapt.nu cred ca sustin nici distrugerea bibliilor.pentru ca ma uit la "credinciosii" din jur si vad niste oameni fara ratiune, goi, care incearca sa fie buni doar sa nu'si manieze dumnezeul.
si atunci ma intreb. daca actiunile lor n'ar fi conditionate de promisiunea unei vieti vesnice. daca ii privezi de dulcea amagire ca totul va fi bine "dincolo". daca le iei codul moral care ii santajeaza sa fie buni. ce ramane? animalul.
omul trebuie ghidat, are nevoie de stapan, caci in caz contrar va produce haos.
cei care au scris biblia au inteles asta, cartea sfanta a functionat ca metoda de manipulare, timp de secole.ar cam fi timpul sa incepem sa ne folosim intelectul si sa renuntam singuri la povesti, nu sa ni se impuna asta.

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Toate ar trebui dovedite, altfel se ajunge la o forma monstruoasa de despotism.Mai important ar fi sa restituie ce-au furat decat sa fie executati.Sunt asa de multi incat ar trebui inventata o noua ghilotina.Cine va fi Robespierre? Mira

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Asta suna a Hitlerism. Nu e bine! Ai stat cumva la soare?

daniela
| daniela a răspuns:

Cu prima parte sunt de acord dar cu partea bisericesca... Totusi acolo sus cineva ne iubeste, cam asa cred eu.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ar fi de ajuns sa fie judecati pe bune, nu cum se intampla acum. Insa atata timp cat nici opinia publica nu face nimic, meritam ceea ce avem.

Cat despre religie. mie imi plac scrierile religioase; iti poti alege cai pe care sa mergi sau nu.

| Parintele explică:

Am impresia ca doar solutiile radicale pot aduce putina ordine si prosperitate intr-o lume in care domnesc doua legi. una pentru cei puternici si corupti si una pentru prostime.
La un moment dat simti ca iti ajunge sa ai un spirit de bun simt, un spirit democratic si poate ati simtit si voi vreodata ca gata, ajunge cu asta! ca nu da rezultate. Coruptia nu trebuie strivita precum sarpele lovindu-i capul.ci scotzand-o ca pe-o planta otravitoare din pamant cu tot cu radacina si arsa in foc. Tot asa si morala stalcita a religiilor si naravul spurcat al preotilor.
Va solicit in acelasi timp sa reflectati putin la cele spuse de mine .si apoi postati cu simt de raspundere.

| Parintele explică:

Ar fi interesanta o organizatie civila de lupta impotriva coruptiei, DAR CINE SI CUM O POATE IMPUTERNICI?

eileen
| eileen a răspuns:

Nu suntem noi judecatori, fiecare va fi responsabil pentru actiunile sale la un moment dat. Normal, nu incurajez coruptia si nici minciuna dar de la a nu fi de acord cu un comportament imoral pana la a executa pe cei care au o credinta e cale lunga, pe care nu o aprob.

| Ben. a răspuns:

Am mai vazut propuneri d'astea la gabrielutzu.sa fim seriosi d-lor.

| cristi a răspuns:

Sunt de acord cu tine pana la un punct. Restul sunt hitllerisme. De ce ar trebui aruncata biblia, pentru ca nu crezi tu in ea si in Dumnezeu?

| moonY a răspuns:

Oliana, oamenii care cred in divinitate sunt buni, dar intalnesti si oamenii rai printre ei.de acord?(nu intreb de ce sunt rai crestinii.caci intram in alta discutie.)
la fel si in cazul celor care resping divinitatea(ateii): pot fi buni sau rai.
acum spun.credinciosii sunt ghidati de biblie, ateii si'au impus propriul cod moral. iar codul acesta nu e dependent de teama unei respingeri din rai.
toti oamenii au un pachet de legi morale, diferenta e ca pe de o parte avem instrumentul de santaj, iar pe de alta parte, avem propriile legi.
au fost multe discutii de acest gen si am evitat sa particip destul de mult timp, pentru ca nu isi au rostul, insa nu pot sa tac atunci cand vad crestini care isi expun dumnezeul ca pe un obiect pe o taraba.nu ii faci propaganda. dumnezeu trebuie purtat in suflet, asa stiam

| Timishan a răspuns:

Sincer!?, in disperare nu rare ori am crezut o solutie masurile mentionate de tine.Hai, sa fim mai oameni ca ei!,... tongue Eu as strange toti coruptii si egoistii lumii, nesatuii si avarii, si, impreuna cu toate averile lumii, CU TOT (aur, bani, diamante, tot ce vor ei), i-as trimite pe o alta planeta, ...sa se manance intre ei, sobolaniiiii. laughing Asta-i o intrebare, sau un demers?, ca eu ma bag. thinkingbatting eyelashes A pornit actiunea "Mantuirea omenirii" si eu am pierdut startul?winking

| danasang a răspuns:

Si cine stabileste daca e cineva e corupt sau nu?! poti fi si tu pe o astfel de lista daca vecinul de palier nu te place pentru ca dai sambata muzica mai tare, si-ti face un denunt, sau tipul caruia i-ai suflat iubita, sau chiar colegul care nu a fost avansat din cauza ta. istoria mondiala, chiar cea contemporana, e plina de astfel de exemple, cu oameni care au ajuns in fata plutonului de executie din...greseala. si n-au mai plecat de acolo. citeste putina istorie si-ai sa vezi.
nu executia si confiscarile sunt solutia. in tara asta singura varianta viabila este respectarea cu strictete a legilor. de catre toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Executati e prea mult spus, dar le-as pune fetele pe toate ziarele si la toate Tv sa vada toata lumea coruptii, dupa aceea i-as baga in inchisoare si le-as confisca averile (pe care nu le-as baga la stat ci le-as dona orfelinatelor, dar sa se urmareasca ce se face cu banii).
Cu Biserica nu am nimic, doar daca gasim corupti, si sunt sigura ca exista, mai degraba daca sunt gasiti, le aplicam acelasi tratament.
Asta ca sa ajunga sa fie o rusine ceea ce fac pentru ca in momentul de fata se spune ca esti smecher si ca sti sa te descurci in viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu, esti nebun? mai mult de jumate de Romanie executata?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca suntem o natie de frustrati si de masochisti, mai bine ii executa. Si pe preoti, ca traiesc pe spinarea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cine mai ramine? Vin ungurii, sirbii, ucrainienii si bulgarii care-si impart tara, ca o mina de oameni, cit or sa mai ramina in tara, nu or s-o mai poata nici gestiona nici apara rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca ai glumit si tu si moderatorii care ti-au acceptat intrebarea. Sant de acord ca politicienii, magistratii, oamenii de afaceri si clerul sunt corupti si trebuie judecati si pedepsiti aspru, fiecare dupa faptele lor. Dar nu pot sa cred ca "verdictul" tau este : executia! Esti om? Esti chiar atat de plin de ura? Esti extremist? No God, stiu ca esti impotriva religiei si iti respect optiunea, dar pareai un tip educat si de treaba, doar ca nu crezi in Dumnezeu. Ce te-a facut sa pui aceasta intrebare? Cum ai putut sa o pui? Sant de acord cu judecarea in regim de urgenta a politicienilor corupti. Sunt de acord ca trebuie sa se inceteze cu obligatia de a plati "serviciile" divine (botez, inmormantare, cununie...) atata timp cat preotii primesc salariu de la stat. Sant de acord ca biserica are cele mai mari afaceri si cele mai mari averi, de care se foloseste clerul si, ca aceste averi trebuie confiscate si redate poporului care a contribuit din plin la acumularea lor. Dar, nu sunt de acord sa interzici credinta in Dumnezeu a oamenilor in orice forma ar fi ea, atata timp cat nu face rau nimanui ci, este un mod in care isi exprima ei devotiunea fata de divinitate. Nu sunt de acord sa se distruga Bibliile si scrierile religioase. De ce sa fie distruse? Cu ce te deramjeaza pe tine? Nu citi ce nu te intereseaza; citeste ce doresti tu si lasa si altora dreptul de a-si alege lecturile. Vrei sa ingradesti drepturile a milioane de oameni, doar pentru ca tu nu il accepti pe Dumnezeu si politica! Sant surprinsa de atitudinea ta si inca sper ca ai glumit. Nu pot sa cred ca ai fi putut fii serios scriind acestea. Nu crezi ca a fost destul un Hitler si un holocaust? De ce nu ai cerut si arderea tuturor cartilor scrise de Sandra Brown? sau toate cartile de medicina, psihologie...etc?
Nu pot sa uit ca mi-ai trimis un mesaj in care mi-ai atras atentia asupra unui raspuns al meu prea tolerant si ti-am multumit, ai fost atent... Cred totusi ca a fost o scapare, sunt sigura...sau, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@moonY, nu sunt dezamagita de cele scrise in raspunsul tau pentru No God!hee hee Citez: "daca ii privezi de dulcea amagire ca totul va fi bine "dincolo",... daca le iei codul moral care ii santajeaza sa fie buni... ce ramane? animalul." Deci cei care cred in divinitate, sunt buni si, daca le iei instrumentul de santaj ramane animalul...corect! Cei care nu cred si nu au un instrument pentru a fi tinuti in frau, pentru a fi mai buni, lasa frau liber animalului din ei! (in sensul in care ai folosit tu cuvantul). In realitate toti santem doar animale; unii avand insa un cod moral prin care constientizeaza ca trebuie sa fim buni, umani, probabil si in ideea ca viata de dincolo va fi mai buna. Asta ne deosebeste de ceilalti, care raman cum ai spuswinking. Vezi la ce este buna credinta? Ne face sa fim oameni buni, sa innabusim animalul din noi si sa ne straduim sa toleram pe semenii nostri care raman la stadiul de animal. Ai pledat pentru credinta si iti multumesc! Ai dreptate, santem "santajabili" cu acest cod moral-Biblia, dar datorita acestuia, santem buni si toleranti, prietenosi si iertatori, santem Oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@No God, nu poti starpi 80 % din populatie! Coruptia s-a intins la toate nivelele. Cel mai marunt functionar nu-ti intocmeste o nenorocita de dovada fara spaga... deci este normal sa incepem cu politicienii si preotii, dar nu executati, te rog, nu mai sustine asta. Nu trebuia nici Ceausescu sa fie executat. Nimeni nu are acest drept, nimeni. Pot fi judecati si condamnati pe viata. Asa vom starpi coruptia, prin legi dure, disciplina ai sanctiuni pe masura. Dar sa instigi la executie este prea mult. Sa distrugi Biblii si orice scrieri religioase care nu au nimic in comun cu preotii, sunt istorie, legenda sau ce vrei tu; nimic nu trebuie ars si distrus, citesti sau nu! Daca tu nu accepti scrierile religioase nu inseamna ca ai dreptul sa imi interzici mie sau altora, prin aruncarea lor, sa nu le citim. Hai, gandeste-te, esti tu Dumnezeu sa dai ploaia, sa hotarasti pentru mine sau altii ce avem de facut in functie de placerile tale? Sincer, cred ca esti atat de scarbit de tot ce se intampla in tara asta incat ai explodat si te inteleg. Simt la fel, ca nu se mai poate! Stii ca sunt crestina, dar ii dispretuiesc pe majoritatea preotilor (sau pe toti?) pe politicieni, pe toti imbogatitii prin relatii si furturi etc. dar nu pot fii atat de drastica. Ai dreptate, dar nu putem sa ne razbunam pe carti, pe scrieri, pe istorie, literatura...nici nu putem executa. Calm down! Sant alte forme de lupta decat executia happy. Hai mai bine sa infiintam o org. civila de lupta impotriva coruptilor etc. As lupta si eu alaturi de tine, dar nu cu viata lor ci cu libertatea lor. In fond nu cred ca ai putea executa sau sa dai comanda altora, dar fierbi de revolta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@moonY, Biblia nu este un instrument de santaj. Nu ne obliga nimeni sa o citim sau sa credem ceva din ea. Credinta exista in noi si unii cred si cerceteaza, altii nu cred nu cerceteaza! In ambele tabere sunt oameni buni si oameni rai. Cei care cred si sunt rai, de fapt nu cred in nimic ci doar se ascund dupa credinta pentru a aparea altfel decat sunt. Cand crezi cu adevarat, nu poti ura, nu poti face rau, nu poti sa nu intinzi o mana catre celalat chiar daca te-a ranit...Credinta adevarata te face mai bun, te face sa respecti cele 10 porunci, care sunt principii sanatoase de viata. Cei care cred nu se tem de Dumnezeu si de faptul ca nu se vor duce in rai. Dumnezeu nu este un bau-bau de care ne ascundem si ne prefacem ca santem buni pentru a obtine ceva. El, ne stie pe fiecare asa cum santem si nu il putem pacali, ci ne pacalim pe noi si pe altii. Toti, si crestinii si ateii ne conducem dupa aceleasi principii, doar ca unii recunosc ca acestea sunt de la Dumnezeu, iar ceilalti nu cred asta. Raiul, iadul sau purgatoriul nu sunt locuri definite unde vom merge dupa moarte, sunt doar "distante" intre noi si Dumnezeu la un moment hotarat de El. Sigur ca eu ca si crestina as dori sa fiu mai aproape de Lumina Lui, cand va veni momentul, pentru ca departe fiind voi tanji dupa Lumina si apropierea de El. Pentru mine Dumnezeu nu este cineva de care ma tem, ci este IUBIRE, INTELEGERE, AJUTOR, SUSTINERE, INCREDERE! Respectand regulile lui de a fi buni si iertatori, de a ajuta, a respecta..., stiu ca voi fi candva cu El, oriunde va fi locul acela. Iadul este pe pamant, fara Dumnezeu si iubire intre noi. Iadul este atunci cant trebuie mereu sa privesti in spate de teama cuiva, este atunci cand ura, rautatea, coruptia, nedreptatea este la rang de lege. Raiul, este in inimile noastre atunci cand putem iubi pe cei care ne prigonesc, cand cu atitudinea noastra ii facem pe altii sa plece privirea si sa se mai gandeasca o data... Raiul il creem noi prin faptele noastre. Eu nu il scot pe Dumnezeu pe taraba, ci doar incerc sa ma port asa incat sa simtiti ca El este cu mine. Desigur, vorbesc despre El, daca este nevoie, dar nu impun nimic, nu judec, ci doar incerc sa ma impac cu toti si sa inteleg pe fiecare, dar si sa corectez daca este posibil, idei neconforme cu realitatea. Sper ca m-ai inteles si fii sigura ca si eu te inteleg si accept ca si tu ai dreptate... dar incearca sa ii intelegi si tu, pe autenticii crestini. happy

| araoil a răspuns:

Consider ca nu trebuie nimeni executat, insa coruptii trebuie inlaturati.Cine trebuie sa-i inlature, nu stiu.Cartile religioase, sunt o sursa de inspiratie si pe multi ii fac mai buni.