| Mariela_1621 a întrebat:

Ati fi de acord cu casatoria intre persoane de acelasi sex?

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt lucruri pe care le inteleg dar nu pot sa le accept, acesta(casatoria intre persoane de acelasi sex) fiind unul dintre ele. Eu consider ca este ceva impotriva firii omenesti, nemaivorbind ca este si impotriva moralei si a normelor legale, in cvasitotalitatea statelor lumii. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna katy2010,
Se pare ca nu ai citit cu atentie intrebarea, nu era vorba despre IUBIRE ci despre CASATORIE! Sunt atat de multe persoane, chiar de sexe diferite, care se iubesc dar nu se casatoresc, desi nu au interdictii legale si nici morale. Una-i una, alta-i alta! Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am absolut nici o problema cu chestia asta. Atata timp cat se stie ca homosexualitatea este o caracteristica a unor oameni (nu defect, nu boala, nu problema, nu anomalie), nu vad de ce ar trebui sa limitam intr-un fel relatiile homosexuale. Limita ar trebui sa fie exact cea respectata si de cuplurile heterosexuale si anume a bunului simt si a decentei.

| Bacemi a răspuns:

Nu sunt de acord cu relatiile homosexuale. Daca insa asa sunt unii dusi cu pluta sa faca ce vor cat timp nu incep cu gesturi de tandrete prin fata mea. Nu ma afecteaza ca unii se casatoresc. Sa faca ei ce vor. Dar nu cumva sa indrazneasca sa -mi spuna ca vor sa infieze un copil ca ii scuip in ochi.

nony
| nony a răspuns:

Da. Daca le-ar da o insula. Undeva izolati de restul lumii.Si asa suntem noi cu un picior in normalitate si cu unul in taramul nebuniei...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu îmi afectează viaţa în nici un fel dacă o fac sau nu, deci de ce să fiu împotrivă? Nu am prejudecăţi de genul ăsta?

NOname
| NOname a răspuns:

Un DA hotarat! peace signwinking Au si ei dreptul la sentimente, la dragoste, si mi se pare, ca e absolut firesc, ca dragostea intre 2 persoane (indiferent de sex, varsta, clasele sociale din care fac parte, nationalitate, rasa, convingerile politice, etc.) sa aduca in final la o casatorie. Ei nu sunt cu nimic mai prejos decat noi! Asa s-au nascut si n-au cum sa-si schimbe sexualitatea, felul de a fi la comanda! Din moment ce ei nu fac rau nimanui legalizandu-si relatia, nu vad de ce n-ar face-o!winking

P. S. uitati-va la film/serial Queer as Folk (apropo, este interzis minorilor whistlingwinking ), o sa descoperiti multe lucruri noi, inedite despre relatii dintre persoane de acelasi sex. Este un serial foarte complex, inspirat din viata reala, care fara ascunzisuri arata tot adevarul, si trebuie sa fiti foarte deschisi la minte, ca sa-l puteti urmari pana la final. Mie personal mi-a placut foarte mult si am descoperit multe lucruri noi pentru mine. peace signwinking

NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bine spus, @pyma, @Brigaela si @PunkPrincess (si nu numai)! applause peace signwinking

NOname
| NOname a răspuns:

@anonim, n-ai pentru ce! Da, sunt si cupluri de fete si de baieti. :D Sper sa-ti placa.;) Are 5 sezoane. Il poti descarca de pe www.torrens.to. Scrie in casuta de cautare "Queer as Folk" si vei da de el imediat. Vizionare placuta!;)

| cornel a răspuns:

Nu.Doamne Fereste.

| pyma a răspuns:

"NUUU, Doamne fereşte!" - Nu înţeleg, şi dacă doi homosexuali se căsătoresc ce se întâmplă, vine sfârşitul lumii?
Sunt de acord, pentru că orice om e liber să facă ceea ce simte, are la fel de multe drepturi ca un om "normal" (habar nu am ce este normalitatea asta...)
Atunci când spun că sunt de acord mă refer la căsătoria civilă, nicidecum la cea religioasă, ar fi o tâmpenie, şi spun asta nu pentru că ar fi o insultă la adresa lui Dumnezeu (mă îndoiesc că Dumnezeu are astfel de prejudecăţi), ci pentru că religiile îi condamnă pe aceşti oameni şi nu are rost să le vâri pe gât ceva ce este împotriva voinţei lor, nu are rost.
Cât despre cei care spun că un cuplu homosexual nu are voie să adopte un copil, mi-e lehamite... Dacă un cuplu straight adoptă un copil, dar îl lasă în grija nimănui, sau mai rău, îl lovesc, îşi bat joc de el ş. a. m. d., voi vreţi să spuneţi că e ok, doar pentru că e un cuplu format dintr-o femeie şi un bărbat. Adică cu alte cuvinte nu contează omul, contează sexul omului, că dacă cuplul e unul gay, dar cu nişte părinţi minunaţi care îşi iubesc copilul nu e în regulă ce naiba, doar aia sunt gay... mă întreb de unde vă vin ideile asteasad

| Ghindă a răspuns:

Fiecare face ce vrea, nu am nimic impotriva celor gay(nu sunt), stiu multe vedete, rockari sau cantareti care sunt gay, si tot sunt fana.
Da, eu sunt de acordhappy

| pauladrian a răspuns:

Ce intrebare happy de parca noi avem putere sa decidem. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic ca 2 gay se casatoresc. Si referitor la cei d-aici...copilul isi formeaza mentalitatea dupa cum il educi...nu dupa ce vede pe la tv sau stiu eu unde. Voi nu aveti nici-o putere sa decideti si nu va afecteaza cu nimic acest lucru, voi sunteti doar subiectivi si vorbiti sa va aflati in treaba. happy

| psihox a răspuns:

Pentru ca e mai usor sa conversezi cu o persoana de acelasi sex?
E grea prietenia intre o fata si un baiat? Probleme dupa casatorie intre soti? E greu cresterea copiilor? Daca intr-o parte ar sta femeile si in cealalta barbatii, atunci cum s-ar mai inmulti ffinta umana? Pamantul ar putea sa cada, sa explodeze, plin cu praf. Si Biblia spune despre procreearea fiintei umane.

| sandy a răspuns:

Categoric nuuu.Imaginează-ti ce o să zică copilul care o să-l adopte când o să fie mare, că are 2 tătici sau două mămici. E personal i-aş împuşca p-ăştia.

| vlad423 a răspuns:

Eu nu as avea nimic cu ei! adica fiecare face ce vrea! pff si cand citesc unelle raspunsuri ca ''i-as omori''. frate cu ce va afecteaza pe voi ca aia se casatoresc! pana la urma e democratie, din cate stiu eu! Deci da eu as fi de accord din moment ce nu ma afecteaza cu nimicwinking!

| PunkPrincess_7346 a răspuns:

Sunt de acord... ii consider normali. fac cea ce simt. voua var placea daca nu ati fi lasat sa va casatoriti cu persoana pe care o iubiti sau sa fiti injurati si huiduiti ca ati facut acest pas

| sy46 a răspuns:

Nu am nimic impotriva.

| MadQueen a răspuns:

Da...desi mi se pare chiudat acest lucru. Dar fiecare face ce vrea cu viata lui si numai el are dreaptul sa decida ce crede ca va fi mai bine pentru el happy

| Serendipity17 a răspuns:

N-am nimic cu ei asa ca... sa faca ce vor! n-am nimic cu ei, chiar imi place de unubatting eyelashes asa ca... doamne da ce aveti voi cu ei? v-au facut ceva? straight face

| katy2010 a răspuns:

Eu nu am nimic impotriva.fiecare poate iubi pe cine vrea.nu inteleg de ce unii sunt impotriva.cui nu ii convine nu trebuie sa se uite la ei. oamenii pot decide singuri ce vor sa faca si pe cine iubesc happy

| anitcolor a răspuns:

Evident, traiesc in 2010 ar fi cazu sa se intapmple asa ceva pentru toti incultii de aici va spun ca homosexualitatea e de cand lumea si pamantu, toate neamurile erau romani, greci toti fratele lu vlad tepes era iubitul sultanului(adica otomanilor, dusmanii nostri ce spuneti despre asta? si toata lumea o stia si nimanui nu-i pasa asa ca mai ganditiva ca poate si rudele voastre is laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaa. Ar fi o buna metoda sa nu se mai inmulteasca prostii. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. No comment!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca as fi de acord! Sunt de acord cu NOname! Apropo, NOname, mersi pentru pont cu filmul! O sa ma uit, chiar m-ai facut curios. Sunt si cupluri de fete acolo? big grin

| lovenotsex a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare isi alege soarta, chiar daca aceasta poate fi gresita din opinie religioasa, dar oricine are dreptul sa fie cu cine vrea, atata timp cat nu deranjeaza pers din jur. Dar personal nu sunt de acord cu aceasta, dar nu am nimic cu ei sau ele sau in alte cazuri bisexualitatea. Dar din pacate sau din fericire uneori este democratie si libera exprimare.

| Iuly006 a răspuns:

Dumnezeu a lasat lege ca o casatorie sa fie intre o femeie si un barbat.

| hackey a răspuns:

De acord dar iubirea lor sa se consume acasa nu pe strada!

| anonymus12345 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord rolling eyes

| LionDen a răspuns:

Dap... dupa ce primesc ambele cate 2 incarcatoare de ak47 in frunte