| ChristinaGM a întrebat:

Este posibila casatoria intre persoane de religie diferita?

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dar cine te opreşte? Suntem în Evul Mediu sau ce dracu'?

| danay72 a răspuns:

E posibil, dar intotdeauna vor fi discutii contradictorii legat de religie. 2Corinteni6:14

| Holiday a răspuns:

Da. Mai mult, scapa si de mersul la casatoria religioasa, in general nu prea accepta astia sa casatoreasca religios doua persoane din care una e de alta religie.

| KhludCiprian a răspuns:

Bineinteles! Daca ai sa auzi opozitie, ai sa auzi de la fanatici, dar aia nu-s de luat in serios.

Dat fiind drama recenta, cred ca am invatat raspunsul ce trebuie sa facem la fanatici: sa ii ridiculizam.

Legat de casatorie, statul civil e laic, deci e indiferent daca sotul tau va fi crestin ca si tine, alt fel de crestin, musulman, ateu sau crede cumva ca o papusa voodoo e singurul fel de a blestema pe cei ce sufera.

| bleakk a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dar pana la urma ce inseamna fanatic? Fanatic a ajuns sa fie orice crestin sau om religios care chiar face ce spune Biblia? Dar pana la urma nu asa ar trebuie sa fie?

| KhludCiprian a răspuns (pentru bleakk):

Ai dreptate FullofBeans!

De asta ziceam ca fanatici n-ar trebui luat in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul stiu ca se poate, casatoria mai intreaba si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la starea civila, puteti sari direct peste partea cu biserica.Pertrecerea dureaza mai mult si nu iti pare rau ca ai inchiriat amaratul acela de local, in care trebuia sa te duci dupa ce popa ti-a irosit aproape toata ziua.

| Beniamin_Ruben_Stephen_1973 a răspuns:

Da este posibil.