| cristi_8283 a întrebat:

Buna seara..am fost luat inainte de o masina aseara, nefiind pe trecerea de pietoni, deci a fost vina mea. dupa incident, soțul femeii care m-a acroşat a sărit la mine, m-a amentitat si m-a jignit..acum o sa fiu chemat la politie sa vad daca trebuie sa i repar masina si chestii si vreau sa stiu daca pot sa fac si eu plangere impotriva lui, si ce o sa se intample, multumesc.

2 răspunsuri:
| CarmenBlo22 a răspuns:

Nefiind pe trecerea de pietoni in momentul accidentului, risti sa ti se aplice o amenda zdravana, de asemenea nici cum a procedat conducatorul auto nu e bine, el poate fi cercetat destul de urat, in sensul ca se va alege cu dosar penal, dar daca tu continui procedurile si vrei sa depui plangere va trebuii sa explici fiecare parte a incidentului, de asta zic ca ar putea sa fii si tu afectat de faptul ca nu erai pe trecerea de pietoni. In cel mai bun caz tu vei scapa cu amenda iar conducatorul autoturismului care te-a amenintat si lovit va avea de furca cu tribunalele mult timp, asta in cel mai bun caz, dar sa nu excludem varianta unei intoarceri a plangerii impotriva ta, ca sa fiu si mai explicita, conducatorul auto la randul lui va putea depune plangere pentru ca nu ai fost pe trecere si i-ai sarit in fata masinii, avariind-o. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare, doar ca eram pe trecere, si crede-ma 3 ani de zile am vizitat tribunalul si eu si invinuitul.

| cristi_8283 explică (pentru CarmenBlo22):

Am inteles, multumesc.