| LanguageMaster a întrebat:

Autoritățile administrației publice emană acte numai în regim de putere publică?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si in regim de gestiune, acte administrative de gestiune. Asta in clasificarea dupa natura juridica.
Eu l-am blocat pe "desteptul" asta de CatalinGti si nu pot sa-i scriu nimic. Spune-i ca am zis eu sa ia DEX-ul si, in general, sa mai invete limba romana pana sa rada ca...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emit acte.
Administrația publică locală dintr-un oraș de exemplu este reprezentată de primărie.
Acte emise pot fi de exemplu legislație locală referitoare la u impozit local, sau la tariful maxim al taxiului în oraș, sau la circulația pe drumurile publice din oraș, sau la obligativitatea reparări fațadei clădirilor. Aceste acte au valoare juridică se aplică numai în orașul respectiv.
Dta folosești termeni neuzitați ca - emană-, putere publică-, care sunt neclari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emana. Elibereaza nu emana. laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emană parfum?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste prin DEX! S-ar putea sa ai surprize placute invatand limba romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cand am fost la ambasada, mi-au emanat astia pasaportu cam greu. Dar la altii le emana mai usor actele. nu stiu de ce.