| lolo23 a întrebat:

Ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns la aceste intrebarithinking eu nu ma descurc :
Autoritatile democratice pot avea comportament de tip totalitar?
Care este menirea autoritatilor?
Cum ajunge cineva sa faca parte dintr-o autoritate publica?
Daca functionarii unei institutii publice nu-si fac datoria, pot sa fie pedepsiti?
Cetatenii au dreptul sa se comporte oricum cu autoritatile publice?

Răspuns Câştigător
| tweetym a răspuns:

In niciun caz, autoritatile democratice nu pot avea un comportament de tip totalitar, tocmai de aia se numeste democratie.
Menirea autoritatilor este aceea de a veghea bunul mers al societatii.
Cu siguranta, functionarii unei institutii publice pot fi pedepsiti daca nu isi fac datoria, fie prin demitere, fie chiar prin inchisare, depinde de gravitatea faptei.
Cetatenii au anumite drepturi si obligatii, pentru ca de aceea se numesc cetateni. Nu au dreptul sa se comporte "oricum" cu autoritatile. O autoritate a statului este o institutie, iar institutiile trebuiesc respectate indiferent de numele lor.