| anonim_4396 a întrebat:

Avand un tata vitreg care ma ameninta mereu cu bataia si ca ma calca cu masina daca plec la facultate (la care sunt in an terminal si vreau sa muncesc sa ma intretin singura), in conditiile in care politia nu face nimic decat sa ma faca nebuna, ce credeti ca ar putea rezolva serviciul social de la primaria localitatii in care ma aflu? Chiar nu mai vreau sa mai stau aici.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pleci la facultate, sau dacă pleci de la facultate, adică dacă nu mai continui studiile?
Locuieșt la aceeași locație cu tatăl vitreg?
La poliție trebuie să depui la registratură o plângere în scris, astfel vor fi obligați să îți dea un răspuns. La serviciul social, poți depune de asemenea o plângere, dar tot în scris. Astfel, aceste două instituții vor sta de vorbă cu tatăl tău. Dar mai mult decât de a sta de vorbă cu el, nu vor putea face, din păcate.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am chemat politia la usa cand m-a amenintat pentru a nu stiu cata oara chiar acasa unde am stat pana acum ( ei amandoi au locuit in strainatate). Dar ei sunt 3, iar ru sunt una. Cei de la politie mi-au zis ca nu am cu ce sa dovedesc, iar ei sunt toti (cu sora mea sunt 4 ) impotriva mea. Nu stiu exact ce ganduri au cu mine pentru ca eu vreau sa ma intorc la facultate, dar mama a zis ca i-ar fi zis unul dintre politisti ca daca vrea poate sa ma duca la spital sa ma interneze si ca acolo am moarte sigura, sa imi dea o supradoza. Oricum nu o sa ma creada nimeni. Au zis toti din casa ca vor da semnaturi pentru asta, pentru ca doar pe sora mea o vor la facultate ca e la politie si ii apara iar de la mine nu au nimic de castigat. Mai ales ca si cand fac lucruri absolut normale pe care le fac si ei la randul lor, ma condamna ca fac ceva gresit. Reactioneaza urat in cazul meu chiar si pentru actiuni extrem de banale.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Intentia mea este sa raman la facultate sa imi continui studiile. Pot sa lucrez in acelasi timp.

| Dana2103 a răspuns:

Suna l la telefon, descarca aplicatia call recorder si inregistreaza l cand te ameninta.

| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

Nu ma ameninta mereu chiar in fata si ca la usa cortului cum o facea inainte ca stie si el ca pot sa il inregistrez. Zice doar cand trece prin fata ferestrei, cand sta in fata casei, daca trece pe langa mine si atunci poate nu atat de tare. Sau cand stau toti la masa, la distanta de 3-4 m. Ai zice ca mi se pare, dar de cand m-a amenintat ultima data ca ma calca( nu aveam cum sa ghicesc ca zice tocmai atunci si nici nu am prea multa memorie pe telefon, o folosesc pentru facultate), de atunci si-a pus masina in garaj cu fata spre iesire. Pana atunci o avusese cu spatele. Dar fix in ziua aia cand i s-a pus pata ca am usa inchisa la camera atunci a zis si asta sina schimbat si pozitia masinii in garaj. Dupa a inceput sa abereze, sa spuna ca fac lucruri pe care nu le fac. Si daca imi pun hainele la spalat, deja e ceva negativ sau il deranjeaza.

| IONY81 a răspuns:

Inreegistreaza-l cand te amenință si trimite ma pro tv cu tot cu adresa... Si eu am făcut treaba asta

| Eduardo007 a răspuns:

Iti doresc mult succes, daca te ameninta inseamna ca ai ceva cu el in privat mmmm

| anonim_4396 explică (pentru Eduardo007):

E de mult timp cearta asta. El m-a obligat sa imi fac un iubit, ca sa nu mai mananc de la ei. Si tot el m-a obligat sa muncesc in strainatate, in conditiile in care puteam sa lucrez si in tara mea. A tot insistat cu inca 2 baieti sa imi fie iubiti pe acolo si se certa continuu ca nu ma duc la tatal meu natural. Acum ca vreau sa ma duc la facultate ma tot ameninta ca ma calca cu masina si raman invalida. A mai facut asta o data dupa ce m-a batut ca mi-am facut o baie, dar eram de partea cealalta a santului (mare, de altfel) si nu putea sa intre cu masina in santul acela ca isi punea si el viata in pericol, mai ales masina. M-a alergat pe drum asfaltat cu masina, daca va puteti imagina, eu neavand conditie fizica excelenta. Acum vrea sa faca tot asta, dar aici e drumul drept peste tot pana ajung eu la autobuz nu am undr sa ma ascund.

| Eduardo007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda ai o situație cam complicată îmi pare foarte rău, încearcă să apelezi la prieteni poate te pot ajuta, sau fă reclamație la poliție, îți doresc mult succes în viață ai încredere și răbdare ai să reușești să ieși din situația asta rea.

| anonim_4396 explică (pentru Eduardo007):

Nu prea am prieteni, ca nu prea m-au lasat sa vorbesc cu lumea de-a lungul timpului.