| ViviC a întrebat:

Buna ziua! Daca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri la o problema.
Am un teren intravilan la care nu am titlul de proprietate. Am depus actele la primarie pe numele bunicului meu care intre timp a decedat, iar acum cateva zile cand am fost sa intreb in ce stadiu s-a ajuns cu actele, cei de la primarie mi-au spus ca vor sa depuna dosarul mai departe dar cu realizarea noului titlu de proprietate pe numele mamei mele (singurul copil al bunicului). Se poate elibera acel titlu direct pe numele mamei mele daca nu a existat niciun titlu de proprietate si actele au fost depuse pe numele bunicului?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dupa ce mama ta face procedura succesorala si obtine certificatul de mostenitor.

| ViviC explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!

| ViviC explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa mentionez:cadastrul s-a realizat pe numele bunicului prin acel program in care se oferea cadastru gratuit tuturor cetatenilor.

| ViviC explică (pentru Ioandelasal):

Ce acte ar trebui sa mai ceara primaria pentru eliberarea titlului direct pe numele ficei sale?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ViviC):

Este necesar doar certificatul de mostenitor.

| aditimus a răspuns:

Practic ea este mostenitoare fiind fata lui.
Raspunsul este da