| anonim_4396 a întrebat:

Aveți încredere în sondajele de opinie?

https://www.g4media.ro/......agnea.html

Personal, n-am auzit pe nimeni niciodată să zică că votează cu Ponta(mulți nici nu știu că mai există) și foarte rar pe cineva că votează PNL, în schimb aud foarte des persoane care spun că vor vota cu USR, cu toate astea PNL e peste USR cu destul de multe procente în absolut toate sondajele. Să facă primarii diferența?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am o incredere limitata in sondajele neutre si neincredere in cele comandate de partide.
In decursul timpului am observat ca exista diferente destul de mari intre unele si celelalte si, uneori, au fost destul de departe de realitatea de la alegeri. Se pare ca unii respondenti una spun la sondaj si alta voteaza la alegeri.

| zăGhost a răspuns:

Pentru prima intrebare: nu! In rest, prefer sa nu discut politica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sondajele, indiferent de cine sunt comandate au scopul de a induce în eroare. Nu am participat niciodată, dar sunt sigur ca li se prezintă opțiunile și ei aleg. De aia apar procentele alea la PNL, Ponta șamd.
Și la puține sondaje am văzut sa se ia în considerare procentul voturilor valide. Ca mereu apar Nu votez, Nu știu și nu se iau în calcul doar voturile valide. Sunt sigur ca în sondajul prezentat de tine PSD are peste 35% dacă se raportează doar la voturile valide in final.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Îi are la 22% pe psd, și asta mi se pare extrem de puțin, că sunt destul de sigur că vor lua minim 30%, dar nedumerirea mea la pnl stă cel mai mult, eu sunt destul de sigur că usr le-a luat 50% din electoratul urban și că va lua mai mult decât ei

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pnl are votanti in Cluj, Arad, Bihor, Timisoara acolo psd nici nu respira. Le o fi luat usr 50% din urban, dar in rural usr tinde spre 0 in mod sigur, mai ales in localitatile rurale unde sunt primari pnl.

| AC4S4 a răspuns:

Difera prea mult intre ele ca sa le oferim o incredere mare. O incredere mica am, pentru ca se poate observa clar ca PSD nu mai este la nivelul de 40-45%, a scazut, nu chiar pana pe la 20%, dar e clar ca a scazut.

PNL este si va fi in continuare pe locul 2. In Transilvania fostul electorat PDL-PNL a cam ramas la PNL-ul de acum. Cativa s-au mutat spre PMP. Spre USR s-a mutat din electoratul tanar (18-30 de ani). De asemenea, USR este displacut de crestinii evanghelici din Transilvania, PSD si el.
Boc, Bolojan, Robu si alti primari din orasele din Transilvania sunt bine vazuti de populatia oraselor respective. De aici, PNL-ul are clar un castig (de care se folosesc prea putin pentru celelalte alegeri dupa parerea mea).

Mi se par si mie umflate cifrele la partidele precum ProRomania (Ponta) si PLUS (Ciolos). Nu cunosc personal oameni care sa stie despre partidele astea.

Vorbesc despre Transilvania mai mult. Sudul si Moldova e clar ca va vota mai mult cu PSD-ALDE.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

La pnl și eu mă gândeam că fac mult diferența primarii din vest, chiar și așa cred că iau sub usr, dar eu pe Ponta îl văd la maxim 5% și acolo e aproape la 15%...thinking