| mariuscdrz a întrebat:

Eu personal cred ca viitoarele alegeri din 6 decembrie vor fi castigate de catre USR-PLUS. In primul rand PSD a murit defintiv, foarte putini oameni mai voteaza cu PSD, din fericire. Votantii PNL se vor p*sa pe el de vot pe motiv ca "ma inchizi in casa si nu ma lasi sa ma duc la piata, asa ca eu nu voi vota". Practic votanții USR-PLUS vor iesi la vot masiv si din cauza ca majoritatea oamenilor care vor iesi la vot vor vota cu USR-PLUS, asta înseamnă ca USR-PLUS va castiga alegerile. Asta este parerea mea personală.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O analiza extrem de eronata.
PSD ia mult peste USR.
S a vazut la primăria București cat de mult a luat psd.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oke, multumim pentru parere big grin

| Werrich a răspuns:

PNL, favorit să câștige alegerile. PSD și USR-PLUS luptă pentru locul doi. De această dată, absenteismul nu-i ajută pe social-democrați

| AC4S4 a răspuns:

Daca PSD pierde enorm e din cauza demobilizarii. Primarii si-au facut treaba in septembrie si doar fanaticii mai spera ca PSD ajunge la guvernare dupa alegeri. Asa ca primarii de ce sa mobilizeze comunitatea cand nu vor primi nimic, iar pensionarii si electoratul PSD de ce sa mearga la vot daca oricum nu intra la guvernare? Mai ca nu-l ia rasul pe Ciolacu cand spune ca "mergem la guvernare".

Eu unul nu ma simt inchis in casa. Pot sa ies intre anumite ore si tot ce trebuie sa fac este sa port masca. PNL a suparat mai degraba electoratul PSD prin inchiderea pietelor, care oricum nu-i aducea voturi.

USR-PLUS este pe trend ascendent, ce-i drept. Un castig ar fi sa depaseasca PSD-ul. Dar nu vad cum ar putea depasi PNL-ul. Trebuie sa intelegeti electoratul PNL. In mare parte format din oameni revoltati pe PSD, dar care nici n-ar vota USR-PLUS pentru ca acestia nu sunt conservatori, ci chiar opusul.
Daca nu erau indiferenti sau batjocoritori fata de crestinism, daca erau mai moderati, atrageau mult din partea PNL-PMP. Atunci puteam vorbi de un USR-PLUS pe primul loc. Asa, si-a cam atins maximul la alegerile europarlamentare si spera sa mai scada PSD-ul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Uiți de pensionari? Daca câștiga PSD vor mari pensiile cu 26℅.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca câștiga PSD vor mari pensiile cu 26℅.
.
Si alte minciuni pe care ti le spui singura.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai nu exista Lege, care nu vrea Iohanis sa o promulge? Eu nu am televizor, nu ascult radioul din luna mai, nu am calculator deci nici internet decât pe telefon, dar nu intru decât pe TPU. Ceea ce am afirmat in postarea de mai sus este pulsul străzii. Pensionarii așa cred ca daca câștigaPSD vor marii pensiile cu diferență pana la 40℅. Rămâne de văzut. Eu una nu merg la vot. Din anul 2000 am fost la vot doar in 2012 la parlamentare. Atât!

| AC4S4 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Oare toata lumea se informeaza politic de pe TPU? Se explica rezultatele din 2016.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Nu știai? TPU e noul BEChee hee

| zilog a răspuns:

Eu știu viitorul : După ce populația din România cetățenii vor vedea acest video https://youtu.be/JVkqDAP7gAk
vor pleca toți din România
și acolo vor rămâne doar corupții să se fure între ei

| AnastasiaK a răspuns:

Doar pentru ca a avut USR rezultate mai bune recent, nu inseamna ca nu mai voteaza lumea PSD. Inca voteaza multi... îngrijorător de multi. Si să tinem cont ca recent au fost reprezentanții vai de ei si nu au prea avut ce să voteze (oricât de psd-ist să fii, parcă tot nu-ti vine să votezi oameni ca Firea...sau Dancila acum un an), dar sustinatorii partidului inca sunt (din pacate) destui.

P.S. Care era întrebarea?

| mariuscdrz explică (pentru AnastasiaK):

Nu era o intrebare ci era o parere. Eu doar mi-am spus parerea si am vrut sa aflu si parerea altora despre ce am zis eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partidul verde o sa castige

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ar fi ceva sa câștige ei, orice caz votul meu va merge la ei!

| BilaRomânească a răspuns:

Sunt prea multe județe unde PSD și PNL au ieșit majoritar la alegerile trecute. Slabe șanse să iasă USR pe primul loc