| EugenGA5 a întrebat:

Avocatul stiu ca obtine bani de la clienti si nu are un venit fix pe luna, putand sa castige 20 de milioane sau 10.000 euro pe luna (depinde).
Vreau sa stiu daca la procuror si judecator sta diferit treaba, ei nu trebuie sa caute clienti si nici nu vin clientii la ei, prin urmare sunt platiti de stat? (ma refer si la stagiari cat si la seniori).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorii si judecatorii sunt bugetari, fiind platiti din Bugetul de Stat, avand salarii fixe, conform legii salarizarii.

| EugenGA5 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi, deci doar avocatii isi fac salariul cum vor ei (dupa resurse).

| Ioandelasal a răspuns (pentru EugenGA5):

Da, asa este, cu precizarea ca nu chiar dupa cum vor ei ci dupa cati clienti si cate procese au, complexitatea proceselor, cat sunt de buni si cautati, etc.