| king4aday a întrebat:

Azi am vizionat pe Youtube cateva filmulete in care sunt inregistrate apeluri de urgenta facute in SUA, de catre persoane peste care au intrat hoti in casa. Dispecerul in cele mai multe cazuri le-a sfatuit sa traga in momentul cand hotul intra in casa ca sa se apere. Fara focuri de avertizare, fara nimic. Am vazut un filmulet chiar si cu un baiat de 14 ani care a procedat asa. La noi care e legislatia? Cum pot sa ma apar daca intra cineva peste mine in casa? Sa ziceam, parintii mei se duc in excursie cateva zile si eu raman singur acasa (am 16 ani), intra cineva noaptea sau, ma rog, ziua, eu ce pot sa fac in afara de a suna la 112 (daca apuc)? Anul trecut a patit-o o familie care locuieste la 10 - 11 case de noi si noaptea au avut vizitatori. Au intrat peste ei in dormitor. Noroc ca sotia tipului a reusit sa sara pe geam in timp ce ala care a intrat ii batea sotul si, sa fuga dupa ajutor, altfel iesea foarte nasol. Hotul a luat ceva bijuterii si a fugit pana a venit politia.

10 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

In Romania cred ca cel mai bine este sa il imobilizezi pe ala si sa suni la 112 sau sa ai un caine si sa ii dai drumu langa infractor cand intra in casa. Daca il ameninti sau il bati sau mai stiu eu ce ii faci tu poti sa o patesti chiar daca el vrea sa iti faca rau.Deci,daca un caine care este liber prin casa il omoara sau ranesti nu ai ce sa patesti pentru ca nu exista o lege care sa iti interzica tie sa iti lasi cainele liber prin casa.
Sau poti procura ilegal o arma letala si cand domul infractor intra in casa si il auzi, iei arma, il cauti si o pui in capul lui.Il ameninti, si daca se duce la politie nu cred ca poti sa patesti ceva.In cel mai rau caz o sa se termina cu o lege care o sa interzica stapanilor sa isi lase cainii liberi prin casa ca sa nu raneasca un posibil infractor.
Sau, daca esti genul asta cumperi ilegal un pistol cum ar fi Makarov 9mm si amortizor.Iti intra in casa, termini treaba, nimeni nu aude(daca ai grija cum o faci, ca nu e amortizor din filme. Daca e cineva destul de aproape o sa auda) si scapi de ala.Nu ai ce sa patesti daca ai grija cum o faci si nu te dai de gol.

| akka4 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ai indreptat pistolul vreodata in viata ta catre o persoana?
Auzi "Daca o faci bine" prietenas lasa counter strike-ul in pace si trezeste-te la realitate.
Daca prinzi un hot in casa, ai dreptul doar sa il imobilizezi, asta in cazul in care nu o face hotul inainte.
Sau poti face exact cum a mai spus cineva mai sus "nu trebuie sa ii ranesti, jognesti, etc", pentru ca tot tu vei avea probleme.
Jalnice legi. Dar nici mari pretentii nu am la unele mai bune, deoarece sunt facute tot de niste hoti.

| king4aday explică (pentru akka4):

"deoarece sunt facute tot de niste hoti." - aici ai spus o mare dreptate happy (din pacate)

| Trynda a răspuns:

Pai se numeste legitima aparare. Eu la mine pot sa-ti dau in cap si sa te usuc in bataie. La politie fac reclamatie si declar ca te-am prins la mine in curte incercand sa imi furi ceva sau sa intri prin efractie.

Oricine nu are mutare sau drept de a sta pe proprietatea ta, il poti capia, dar numai in legitima aparare. Doar nu o sa stau sa ma injunghie unul ca nu am eu voie sa il bat. Ar fi chiar culmea sa nu ai lege pentru asa ceva. Eu stiu ca exista legitima aparare, nu iti face politia nimic grav din cate stiu eu. Am mai vazut cazuri de legitima aparare, dar trebuie sa le dovedesti.
Eu am caini si curand o sa pun camere video performante deci nu are cine intra. Si nu cred ca e cineva asa de diliu sa intre la mine in curte. Am un caine lup facut pentru a distrugehee hee.

Deci nu-ti face probleme. Te poti apara si nu ai nicio vina daca faci asta.

| RetardedRacoons a răspuns:

Daca intra hotii peste tine in casa trebuie sa ai mare grija sa nu-i ranesti, sa nu se accidenteze ei din greseala si sa nu-i jignesti. Altfel te pot da in judecata. Cam asa sta treaba la noi.

| king4aday explică (pentru RetardedRacoons):

Si sa sterg praful de pe obiectele pe care le fura daca, am uitat sa fac curatenie in camera. laughing

| ovidiu8msn a răspuns:

La noi legile au foarte multe portite si lipsuri. Din victima, devi agresor.

| king4aday explică:

Legile de la noi ma intereseaza, n-am de gand sa ma mut dincolo de ocean (deocamdata).

| DjCristian a răspuns:

E in casa? Il poti bate pana ii vine rau, nu are nici un drept sa stea pe proprietatea ta, e violare de domiciliu si te poti auto apara cu un pistol (sa ii tragi la picioare preferabil) sau cu un caine. Eu asa as proceda...

| Vetisan_Vasile_1991 a răspuns:

Daca esti pe proprietatea ta poti face cam orice, daca esti in stare poti sa il bati, sa il omori pe individ deoarece esti in legitima aparare. Regimul armelor la noi este diferit de cel din SUA, nu ai voie cu arme de foc letale/neletale pentru ca esti minor, si mai ai nevoie de autorizatie speciala pentru port arma. Totusi daca ai tai au o asemenea arma o poti folosi, eu te sfatuiesc sa pui mana pe telefon, formezi 112 le zici ce sa intampla si fugi sau te ascunzi, politia vine destul de repede, nu de alta dar s-ar putea sa nu fie nici aia niste amatori.
PS:daca esti un wishmaster in arme de foc stai si trage happy, daca tatal tau nu are cumva datorii la camatari si nu ai de aface cu recuperatori ai toate sansele sa ii pui pe fuga sau sa ii trimiti la urgente.