| chioscuta a întrebat:

Azi dimineata la ora 7 am avut un mic incident rutier.Am lovit din spate o doamna care a ezitat sa intre pe Podul Grant,eu atent in stanga sa nu vina vreo masina, era liber asa ca am accelerat si am intrat in doamna care ce astepta doar dansa stie.Bun sunt vinovat nimic de zis.M-a sunat sotul si mi-a propus sa ne intalnim la ora 18 sa rezolvam problema.Mi-a dat 3 variante
-amiabila
-declarare accident
-400 lei pentru reparatia barii (doar zgariata)
I-am oferit cei 400 de lei de fata cu un martor (prieten de-al meu) avand in vedere ca la locul accidentului doamna mi-a cerut buletinul si rca-ul pentru a le face poze, eu i le-am dat,(fraier) daca se duce sa declare accidentul eu ce pot face?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ai incheiat o intelegere amiabila, daca o faceai nu mai trebuia sa declari accidentul.
Daca si masina ta trebuie reparata atunci trebuie sa declari accidentul in 24 de ore (cel tarziu maine dimineata), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie  în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."

| chioscuta explică (pentru Ioandelasal):

Nu am incheiat amiabila ca masina e pe numele unchiului meu, sofer profesionist, si nu vreau sa ii maresc asigurarea si chestii de genul, masina mea nu are numic

| Ioandelasal a răspuns (pentru chioscuta):

Atunci sa speri ca o sa-si repare singura masina si nu o sa mearga la politie ca sa solicite dovada pentru reparatie.

| chioscuta explică (pentru Ioandelasal):

Pe baza fotografiei RCA?

| Ioandelasal a răspuns (pentru chioscuta):

Dovada de reparatie nu se da pe baza fotografiei RCA ci pe baza constatarii avariei. Pe baza fotografiei RCA afla cine este proprietarul masinii si pe baza fotografiei CI afla cine a condus masina care a produs avaria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pricep frate de ce mai avem asigurări la mașină dacă tot ilegal procedam. A acceptat amiabila, făceai amiabila și era acoperit legal. Sau mergeai la politie și declarai ca nu ți a dat prioritate când a urcat pe pod ca eu asa inteleg

| chioscuta explică (pentru suntserios):

Nu se pune problema de neacordare de prioritate aici, eu sunt vinovat ca am lovit din spate.Eu circulam pe breteaua de urcare pe pod in spatele dansei

| suntserios a răspuns (pentru chioscuta):

Aaa, ok

| Valyasdfg a răspuns:

Amiabilă! Mă mir cum de nu ai chemat poliția... îți mai lua și permisul laughing dacă i-ai dat afara asigurarea sigur stai de vorba cu poliția, pentru că trebuie să repare mașina și poliția întreabă cine a lovit.o și mai departe cred că știi... Trebuia cu amiabilă