| anonim_4396 a întrebat:

Basescu sau Geoana?:)Vreau argumente solide nu copilaresti.

Eu aleg Basescu si desi nu am drept de vot inca am reusit sa ii trezesc pe parintii mei care erau sa cada in comunism, inca o data!

De ce filmuletul cu basescu a fost dat de, DINU PATRICIU, abia acum?(care este fals desigur)
Voiculescu si Vantu detin programele de televiziune : antena 3 si realitatea.Vantur a castigat banii de pe urma oamenilor. a >FNI!- ce "realitate" pot avea de la realitatea?
Voiculescu a facut bani pe securitate. aceeasi intrebare si cu antena 3.
De ce zic unii oameni ca basescu e vinovat de criza? FRATILOr criza e din AMERICA!, si acolo e criza criza. aici e "crizitza"! Plus ca el a incercat sa repare din ROMANIA VANDUTA din timpul lui Iliescu.
In ultimii 15 ani romania a fost condusa de PSD, PNCTD! si a ajuns de la ei sa fie ultima in EUROPA!
http://www.lovendal.net/......-mondiala/
Romania. TRezeste'te!:(

Mai ales moldovenilor.:(

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ma uimeste profunzimea gandiri tale cu toate ca esti atat de tanar.
Multumestei lui Dumnezeu ca nu ai trait pe viu perioada cand Iliescu fiind primar punea studentii si elevii sa ude porumbul cu galeata, cand unicul program de televiziune era de 2 ore si alea pline de aventurile lui PeCeRica, cand curent aveai 2 ore dimineata, 2 ore seara, cand tremurai de frig in apartament iarCeausescu te indemna sa mai pui un palton pe tine, cand in multe judete painea era pe cartela, nu mai zic de ulei si zahar, cand pe rafturile alimentarelor gaseai doar apa minerala si otet, cand elevii si studenti erau obligati sa faca munca patriotica la C. A. P-uri, cand cei inteligenti erau priviti ciudat la locurile de munca pentru ca fiecare isi pazea scaunul, cand se spunea : 'Ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim ', cand daca erai prins cu parul mai lung pe strada puteai sa ai parte de un tuns gratishee hee, cand la cinematografe puteai urmari numai filme rusesti cateva romanesti si alte cateva scapate cu greu de cenzura, cand cei din PCR aveau magazinele lor de unde se aprovizionau, cand nu stiai niciodata daca esti urmarit de vreun securist sau nu, cand saptamana de lucru era de 7 zile iar cea de scoala 6, cand...cand...Amintiri foarte frumoase spre care ne indeamna 'tovarasii' de la PSD.happy

51 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Basescu, bineinteles.Toata familia mea voteaza cu el inclusiv eu.

Geoana reprezinta doar o marioneta manevrata de Iliescu si multi altii.

| Irina a răspuns:

Argumente solide de ce nu vreau sa aud de PSD. Tatal meu a pierdut un proces foarte important din cauza interventiei psd-iste, pe simplul motiv ca fostul director din vremea aceea avea ceva personal cu el. Cand s-a intors in institutie, a sustinut un examen si a devenit seful respectivului, ala de frica s-a mutat cu serviciul in alt oras iar juristul i-a confirmat tatalui meu ca s-a intervenit de la Bucuresti pentru ca avea relatii cu domnul Nastase.

Probabil imi voi schimba parerea in timp, dar doar dupa ce vor disparea generatiile lui Iliescu si Nastase.

| MoNsTeR a răspuns:

In primul tur am tinut cu Vadim, dar in turul 2...desi nu am drept de vot.basescu pentru ca:
1-este INDEPENDENT nu ca si geoana care dupa ce va fi instala. daca va fi.va fi doar o marioneta care va satisface nevoile altora si nici decum ale romanilor de rand.mai mult ca sigur va fi maioneta fosilei aleia de iliescu
2-este glumet si stie sa se distreze ca un roman adevarat
3-nu are fite
4-el si pdl(nu sunt un fan al pdl-ului. dar imi place basebig grin) nu se aliaza la nevoie...adica daca mai tineti minte PDL a vrut la guvernare cu UDMR si PSD dar PSD na vrut cu ungurrii si acum ungurii cu PSD se aliaza impotriva PDL-ului.SUNT PENIBILI! iar Antonescu tot timpu ii un fel de "miresa". patetic

| VladyCristian a răspuns:

Salut. Incerc sa nu dau raspuns copilaresc desi am doar 16 ani. Normal, Basescu trebuie sa fie presedinte. In ultimii 20 de ani nimeni nu a fost ca si el doar prin simplul fapt ca este direct si ii pasa de toti romanii. Filmul difuzat de televiziuni este un fals. Chiar si eu pot face asemenea film. Singura televiziune corecta este B1 tv - in rest toate televiziuniile sunt incorecte la fel si mogulii lor - pe care ii catalogez ca fiind comunisti. Sper sa se trezeasca Romania si sa nu voteze comunistii din psd - condusi de Iliescu. Hai Base! happy

| VladyCristian a răspuns:

Tot ce vezi la televizor e un circ politic, iar televiziunea frate, e o adevarata jungla. Imi pare rau ca inca e vizibil comunismul dupa 20 de ani. Respect NoName pentru ca ti-ai adus parintii pe "calea cea dreapta". happy

| Mamamare a răspuns:

Basescu, si filmuletul acela este fals pentru ca se vede bine, si cum s-a aratat si la T. V se vede ca este copiat din alt filmulet, si se vede si la fata copilului ca este mai neagra dintr-o data.
Dar tot Basescu este cel mai bun. Zica cine ce-a vrea.tongue

| Tabii. a răspuns:

Oameni buni ce e cu voi? Pana acum va plangeati toti ca e criza si tot pe Basescu il vreti.cum naiba sa fie filmul acela trucatlaughing earu doar niste lumini si umbre ca daca am sta si noi asa in locul lor tot la fel s-ar vedeatongue deci eu nu pot vota cu Geoana dar familia mea o sa voteze cu elhappy.

by Tabyy'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dahappy mi se pare bine fata de comunism!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Guvernatorul BNR spunea ca inca nu e criza, Basescu spunea ca e grav?
Guvernatorul BNR e un mare, mare mare MASON! daca il da cineva d la bnr jos romania isi pierde tot "sprijinul international"
De aia e pe viata
Ce lucru bun a facut?happyMulte incarca sa iti dai tu seama.
Tu stii de cine a fost pus ala ionahis?happy
/cum de psd si pnl s'au inteles in doar @2h! pe cine sa puna premier...de unde? de la dinu patriciu cu care psd avea cateva datorii si a sunat dinel. si gatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zi'mi ce fapta buna. a facut psdhappy. eu cred ca a adus romania pe ultimu loc.
Base incerca sa ne salveze. Pacat ca nu vedem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Votez Basescu. Iar referitor la guvernator...ala este tot al lui Patriciu, mafiotul numarul 1 al Romaniei.Foarte bine punctat.
@selef-cred ca ai citit o alta intrebare, Basesc u nu a fost prim ministru sa scoata tara din criza. O fi el capitan de cursa lunga, insa tara se conduce cu ajutorul guvernului.Asta asa, ca o paranteza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noname, lamurestel pe gizzard ca are o postare lunga dar seaca.nimic nou si nici convingator. cel putin pentru mine care am apucat si comunismul, si baronii cei sustinuti de el, si oligarhii si mogulii.esti departe frate de poporul asta oropsit si obidit.lasane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@liviu00
Vrei sa zici ca NAstase nu e mason?raised eyebrows sau Mugurescu nu e?
E o elita internationala. EXplica tu de ce daca il da jos ni se retrag toate imprumuturilehappy
IAr cu nastase.
Ziceam de moldoveni pentru cahappy eu sunt moldoveanca si aici oamenii se lasa prea usor pacaliti. FApta reala: Bunikmea sta intr'un sat mai retras si tot satul a fost obligat sa voteze cu GEOANA pe motiv ca e mai bine.happy Da nu li s-a explicat dc. daca nu votau primarul numai facea nimic pentru sat... asa ca.happy
De unde stiu ca realitatea manipuleaza?happy sau antena 3? Pai in fiecare zi aud de voiculescu la antene. ca vai ce sa zic e bun.
si cu realitatea?happy DE CE VANTU A SCAPAT?happy Nu pot avea incredere intr'un post care are o parere buna inclinata numai spre un candidat!
Stiu ca e criza, dar spuneam ca e " crizita" pentru ca NU SE COMPARA cu cea din america! acolo e... sqau spania! unde sunt un milion d someri! Stiu ca va urmahappy
Nu nu a stat degeaba. s-a pregatit pentru a fi presedinte. Ca ministyru al transporturilor nu poti sa intervii in chestiile boss-urilorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@gyzzard-tin sa te anunt ca esti intr-o mare, mare nebuloasa.in primul rand sa lamurim chestia cu constitutia:
http://www.TPU.ro/......tiuni-ale/
Te rog sa citesti cu atentie si daca ai ceva nelamuriri imi ceri ajutorul.
,, Basescu se opune constitutiei si nu alege un guvern cu sprijin parlamentar, ceea ce face ca toata criza politica sa se inrautateasca. Si uitati-va si voi cat pierdem datorita faptului ca nu avem guvern. ''
Basescu nu se opune nici unei constitutii din simplul motiv ca nu este Dumnezeu.Asta mai cred doar prostii care stau toata ziua pe Realitatea TV si pe Antene.Cine se opune formarii unui nou guvern sunt parlamentarii.Basescu a propus doi prim ministri pana in prezent sau nu stii? Iti spun eu, unul este Lucian Croitoru, un technocrat si al doilea este Liviu Negoita, un primar ales cu majoritate in sectorul 3 al capitalei. Ce nu intelegi? Thoooamne...Realitatea a spalat creierele multora, observ.
,, Presedintele nu trebuie sa aiba partid, astfel incat sa fie impartial, si sa poata sa medieze discutiile intre partide''
Si aici bati campii, deoarece Basescu a candidat ca INDEPENDENT, asta pentru cultura ta generala.Cine a candidat pe liste de partid? Mircea Geoana, sau nici asta nu stiai? Mergem mai departe.
,, Basescu si-a facut campania pe banii nostri. Spre deosebire de alti candidati, Basescu a facut acea farsa cu uni-cameralul, care i-a permis sa ia bani de la buget pentru "publicitatea uni-cameralului".
Sa te scot din nebuloasa:Acel referendum a fost pentru a scoate lumea la vot, nu pentru a-si face el campanie electorala.Crede-ma ca esti intr-o mare, mare nebuloasa. Sfatul meu:DA-LE DRACU DE ANTENE SI DE REALITATEA TV! Vei risca sa pierzi si minimele cunostinte acumulate cu atata truda pana acum.
,, Un numar mai redus de parlamentari si existenta unui singur parlamentar pe un teritoriu, o sa creeze sfere de influenta, si o sa se umple tara de baroni locali''Spune-mi ca stii ce vorbesti. Te rog! Nu vreau sa cred ca esti un mic adept al...,, socialismului stiintific''. Iar te uiti in gura alora care de frica sa nu-si piarda locurile in parlament, scot aberatii dupa aberatii.
,, Referitor la criza nu e in romania: Ar trebuii sa te uiti la ce se intampla in Romania, si sa casti ochii mai larg. Criza este in toata lumea. E adevarat ca criza nu a afectat atat de puternic piata Romaneasca, dar a fost intretinuta o falsa criza chiar de Basescu''
Tu stii ce vorbesti? Stii ca in momentul in care Mugur Isarescu, omul lui Patriciu a iesit si a spus ca Romania nu este afectata de criza, Basescu a spus ca vom intra in recesiune? Iar cand s-a terminat trimestrul, am incheiat pe minus si eram in...recesiune.Frate,te rog eu, lasa partea economica si politica in pace, TE DEPASESTE CLAR!
Vrei sa vezi cine este Johannis?
http://www.TPU.ro/......a-schimbe/
Vrei sa vezi cum se imparte Romania inca inainte de alegeri? Asta vrei tu sa ai in tara? Liniste ca ei sa-si poata imparti in voie tara? Sau vrei totusi sa ai un presedinte jucator, asa cum a spus si Curtea Constitutionala si sa vezi ca mafiotii nu pot face nimic? Da, pe vremea lui Nastase era foarte multa liniste, insa atunci s-au dat marile tunuri, inclusiv privatizarea petromului.Asta vrei? Asta vei avea, insa mi-as dori ca peste 10 ani, cand vei observa unde a dus votul tau inconstient, sa-ti poti trage cateva palme, chiar le meriti, poate te mai trezesti.
Lui @liviu00 ce sa-i spun, ca oricum nu are capacitatea necesara sa prelucreze informatia.Lui ii spun numai atat:sanatate, mult noroc, sa fie iubit... :-j

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@gyzzard
,, Art 85. Alineatul 1: "Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament".

A numi un guvern care nu va avea votul de incredere a parlamentului e o incalcare a constitutiei.''
Hai sa-ti explic babeste:
1.Presedintele DESENMEAZA, primul ministru, nu-l numeste, ceea ce sunt doua notiuni DIFERITE.
2.parlamentul ACORDA votul de incredere unui candidat DESEMNAT DE CATRE PRESEDINTELE ROMANIEI, NU PROPUNE UN CANDIDAT la functia de sef al guvernului.Intelegi aspectul sau iti desenez? In acest context.Presedintele Romaniei este OBLIGAT prin lege sa DESEMNEZE un candidat, iar parlamentul este OBLIGAT prin lege sa acorde sau nu votul sau de incredere.
Iar referitor la ceea ce ai spus tu, ca
,, A numi un guvern care nu va avea votul de incredere a parlamentului e o incalcare a constitutiei'' tin sa te anunt ca in fruntea tarii avem un om oarecare, nu unul cu puteri paranormale, nu un Nostradamus sa ghiceasca daca parlamentul va acorda sau nu votul lui de incredere.Inca o data am observat ce valoare au marea majoritate a EXPERTILOR TPU aici.Asta daca mai aveam vreun dubiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard sa stii ca america e REPUBLICA PREZIDENTIALA!happy de aia e mare. PREZIDENTIALA! congresul la ei (parl la noi) nu poate face nimic daca nu vrea presedintele!
Si nu'mi zi mie de separarile put in stat. stii macar ce a zis cel care a spus prima oara de puterile in stat?happy
MAsonii sunt buni? CEa mai mare tampenie! Oamenii ar trebui sa fie liberi nu?happy cum sa fie liberi cu masoni. e dictaturahappy! masonii iti vor pune cip in 2017!happymasonii vor sa moara populatia ca e prea mare din aceasta cauza e gripa porcina, sida si toate bolile facute in laborator. sunt buni masonii nu?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard sa stii ca america e REPUBLICA PREZIDENTIALA!happy de aia e mare. PREZIDENTIALA! congresul la ei (parl la noi) nu poate face nimic daca nu vrea presedintele!
Si nu'mi zi mie de separarile put in stat. stii macar ce a zis cel care a spus prima oara de puterile in stat?happy
MAsonii sunt buni? CEa mai mare tampenie! Oamenii ar trebui sa fie liberi nu?happy cum sa fie liberi cu masoni. e dictaturahappy! masonii iti vor pune cip in 2017!happymasonii vor sa moara populatia ca e prea mare din aceasta cauza e gripa porcina, sida si toate bolile facute in laborator. sunt buni masonii nu?happy

Si in celalalt sat unde e un pdl ca primar fiecare a votat cum vrea.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thoooamne, citesc si ma minunez.Se pare ca tocmai trebuie sa fac pe Antonie Iorgovan si sa-ti explic babeste:
,, 1) Parlamentul acorda votul de incredere guvernului numit de presedinte, nu premierului desemnat.''
Raspuns:
Conform constitutiei romaniei, art. 85 al. 1,, Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament. ''
Deci, presedintele DESEMNEAZA un candidat, acel candidat isi face o echipa de ministri alaturi de care el considera ca poate sa lucreze, NU PRESEDINTELE PROPUNE MINISTRII, apoi, acest candidat impreuna cu echipa formata DE EL, merge in parlament si cere votul de incredere. Dupa ce candidatul impreuna cu echipa sa primeste votul de incredere al parlamentului, ABIA ATUNCI PRESEDINTELE NUMESTE GUVERNUL PE BAZA VOTULUI DE INCREDERE.
,, 2) Presedintele numeste guvernul pe baza votului de incredere. Presedintele are obligatia de a desemna premierul dupa o discutie consultativa cu liderii partidelor.''
Referitor la prima propozitie, ti-am raspuns mai inainte, cu toate ca ma indoiesc ca intelegi ceva.
Acum, referitor la ce inseamna CONSULTATIV, ti-am lasat un link cu avizul CC.Il mai adaug inca o data, si iti repet:
avizul consultativ se numeste asa deoarece presedintele poate tine cont de el sau nu. Daca presedintele er fi fost obligat sa tina cont de acea discutie cu partidele politice, atunci se numea AVIZ OBLIGATORIU.intelegi? NU cred...
Iar aici ai ras`punsul, si acesta a fost tot un AVIZ CONSULTATIV, si bineinteles...negativ.In acest context, parlamentarii de ce nu au tinut cont de el?
http://www.TPU.ro/......tiuni-ale/
,, 3) De ce nu spui nimic de faptul ca ai gresit cand ai spus ca basescu a candidat ca independent? ''
Nu am ce sa recunosc, ti-.am mai spus, se vede treaba ca trebuie sa-ti ofer si tie lectii juridice, mai am unul inscris, pe regis.Traian Basescu a candidat ca INDEPENDENT, insa sustinut de catre PDL, si asta pentru ca conform aceleiasi constitutii art. 84 al. 1, presedintele nu are voie sa faca parte din nici un partid politic, si logic, cum era in functie nu avea cum sa candideze pe listele PDL-ului.Pentru a putea candida pe listele unui partid, ar fi trebuit sa-si dea demisia din functie, drept urmare, legea alegerilor prezidentiale a fost modificata, astfel incat presedintele sa poata candida ca INDEPENDENT, insa sustinut de catre PDL.Inteles? Mi.-e greu sa cred ca ai inteles ceva.Esti candidatul tipic PSD.
http://www.realitatea.net/......08987.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@gyzzard-observ ca tu nici nu citesti si raspunzi. Ti-am dat acele doua linkuri deoarece erau si cateva expolicatii, insa daca te-ai fi obosit sa accesezi link-. urile atasate, ai fi avut surpriza sa coinstati ca te duce catre niste siteuri oficiale, iar acolo ai fi descoperit America. Celalalt link, era tot spre un articol preluat de pe Realitatea in care iti explica de ce Basescu candideaza independent.Si nu este tot una sa candidezi independenta ca aceea cand candidezi pe listele unui partid. Te rog eu, abtine-te de la a mai debita prostii.Acceseaza link-ul de pe TPU, apoi, la acea postare ai si un alt link ce te va duce la Curtea Constitutionala, iar acolo vei citi acel avis consultativ.In rest...debitezi numai prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Annacarenina
oh go on
OAmenii ca el aleg un presedinte mai putin bun si romania iar se duce pe ultimul loc in toate domeniile.
Oare se va schimba candva mentalitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vad ca un copil care nu are drept de vot, deci nu a apucat nici-o zi de comunism nu-si da seama ca Basescu este noul Ceausescu al Romaniei nu ma mir. Ma mir cand vad un intelectual rasat ca Plesu este in stare, pentru a-i pastra postul la ICR al sotiei sale, sa-l tzuce-n c...r pe marinar. Sigur ca la varsta lui, Plesu isi face socoteala ca inca cinci ani de privilegii, cu salarii enorme, pentru micul dezavantaj ca trebuie sa-si moaie sprancenele in fundul lui Basescu, merita. Ce o sa spui tu insa tinere? Peste cinci ani, cand o sa intri intr-o facultate si o sa constati ca dupa ce Basescu si banda lui de banditi a jefuit totul si nu o sa prea ai pentru ce sa mai faci o facultate si o sa consideri o fericire sa te duci la cules de castraveti in Bulgaria ca sa nu mori de foame. Unde nu-i minte vai de picioare.