| Chirosan a întrebat:

Buletinul trebuie facut in orasul natal unde am domiciliul stabil? Daca stau in chirie intr-un oras indepartat de orasul natal nu pot face acolo? Pot folosi asta ca scuza daca nu o sa ajung decat in decembrie in orasul natal? Deja am intarziat o gramada de luni de cand a expirat sau nu comenteaza nimic la ghiseu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca obtii cartea de identitate de la locul de domiciliu. Ca exceptie se poate si la locul de resedinta (flotant) daca proprietarul locuintei in care stai cu chirie declara ca te primeste in spatiu.
Si acum nu este o problema ca ai depasit valabilitatea actualei CI, conform L.55/2020 valabilitatea CI a fost prelungita pe intreaga durata a starii de alerta si inca 90 de zile dupa expirarea acesteia, asa ca este valabila, cel putin, pana prin luna ianuarie 2022.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca proprietarul la care stai in chirie te ia in spatiu poți face buletinul unde stai acum

| Lioana a răspuns:

Daca proprietarul imobilului in care stai in chirie vine cu tine cand depui actele pentru cartea de identitate si completeaza o declarație ca e de acord ca tu sa ai domiciliul acolo atunci poti sa-ti faci cartea de identitate in acea localitate.

| mi25 a răspuns:

O completare la ce au spus cei care au postat inaintea mea: poti sa-ti stabilesti domiciliul unde vrei, cu conditia sa ai o locuinta proprietate personala, cu acte legale sau un proprietar "sa te ia" in domiciliu (atentie, nu resedinta, adica flotant, cu chirie) un alt proprietar.
Daca nu ai locuinta proprietate personala trebuie sa mearga cu tine la biroul de eliberare CI proprietarul locuintei, chiar daca este parinte, care trebuie sa aiba actul de proprietate a locuntei in original. Nici un act legalizat dupa actul original nu este valabil.
In orice caz, pentru nimic in lume nu as lua "in domiciliu" o persoana din afara familiei restranse. Cunosc un caz in care o astfel de persoana a putut fi scoasa din casa doar dupa vreo 5 ani prin umblari prin instante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in decembrie.

| Silwian a răspuns:

Ai uitat sa ne zici vârstă?! Dar bănuiesc că ai peste 18 ani! Buletinul sa ți l faci la alt domiciliu trebuie ca cineva sa te i-a in spațiu locativ.dar probabil te vei întoarce înapoi la ultimul loc adresa de pe. buletin ..Deci acolo ar trebui sa mergi sa ți faci alt buletin!