| xCeline a întrebat:

Trebuie sa-mi fac buletinul ca a expirat. Pentru ca nu stau in acelasi oras in care am si domiciliul nu am putut sa ajung sa-l fac imediat si au trecut vreo 17 zile cred de cand a expirat, vineri ajung sa-l fac. Am citit pe net ca daca in 15 zile de cand a expirat nu a fost facut pot primi amenda intre 40 si 80 de ron. E adevarat? A patit cineva treaba asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, OUG 97/2005, privind actele de identitate, are aceasta prevedere.
Asta nu inseamna ca o sa fii neaparat amendat, depinde de functionarul de la SPCLEP. In loc de amenda poate sa-ti dea si un avertisment si acesta este o sanctiune contraventionala, mai ales ca pentru avertisment nu trebuie sa faca nici proces-verbal de contraventie.

| xCeline explică (pentru Ioandelasal):

Pai la asta ma gandeam si eu avand in vedere pana vineri depasesc termenul doar cu 3 zile... mersi de raspuns

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du cu tine ceva prin care sa poti arata ca ai fost plecat (mai indelungat) si poti cere iertare...

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu daca s-a schimbat ceva, dar eu trebuia sa-l fac in noiembrie 2001, l-am facut in februarie 2002. Trebuia sa-l schimb in noiembrie 2012, l-am schimbat in februarie 2013. laughing Am avut scuza sa nu merg la vot. Doar daca ai treaba cu el e cam bai, ca fiind expirat, clar nu-l poti folosi.

| xCeline explică (pentru Mădă0611):

Treaba nu am cum el... de aia nici nu m-am grabit...

| xCeline explică:

Si am fost, l-am facut. Nu am platit nici un leu, nici macar nu s-a adus vorba de asa ceva. Banuiesc ca asa se procedeaza peste tot...
Bine daca ma duceam sa-mi schimb buletinul ca era expirat de vreo 2 ani nu cred ca stateau la fel lucrurile tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru xCeline):

Mie nu mi-a cerut nimeni nimic, nici n-a zis cineva ceva.

| xCeline explică (pentru Mădă0611):

E de maxim 2 ani treaba asta cu amenda...