| Mădă0611 a întrebat:

1. Cum e cu masuratul unui teren si autorizatia pentru constructia unui gard? Si cam cat costa?

2. Stiu ca legea zice ca daca cineva a construit ceva pe proprietatea altcuiva, si proprietarul a vazut, dar n-a zis nimic, acea constructie nu poate fi daramata. Dar in cazul in care proprietarul a vazut, chiar s-a certat cu vecinul, si doar atat, dupa vreo 20 de ani se poate face ceva? Mai clar, bunicii nu erau acasa si cand au venit, vecinu avea fundatia turnata si cateva randuri de caramida puse. Intre casa mea si garajul lui e doar proprietatea mea pana la granita cu proprietatea lui, adica aprox 70 de cm, nu e chiar proprietatea mea. Desi regula pe aici e "fiecare isi face gardul din dreapta", el mi-a pus gard din coltul casei in gardul dinspre strada, fiind in stanga lui. Sa fie sigur omul ca nu-l punem noi unde trebuie. Parintii mei sunt "sa nu ne certam", dar eu am chef de "cearta".

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ai dreptate, de ce sa ia ce e al tau! Ca sa poti incepe ceva prima data trebuie sa ai actul de proprietate pe acel teren apoi mergi la primarie si iti faci schita pamantului(cadastrala) cu un inginer, el va veni, va lua masuri si va legaliza acea schita si va spune mai departe ce e de facut daca a construit pe pamantul tau.

| Mădă0611 explică (pentru lpavel):

Si cam cat costa?

| lpavel a răspuns (pentru Mădă0611):

Aproximativ vreo 800-1000 lei

| Mădă0611 explică (pentru lpavel):

:O scump, dom'le, scump.

| lpavel a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta e, eu mi-am dat cu parerea, dar poti intreba un inginer poate il face si cu jumatate dar mai putin sigur nu!

| Mădă0611 explică (pentru lpavel):

Multumesc!

Ma asteptam sa coste, dar atat e mult. Daca l-as da in judecata, ar plati el tot. devil

| lpavel a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa este ar plati dar tot ar trebui sa dovedesti cu actul de proprietate ca acel pamant este al tau!