| dianadiia05 a întrebat:

Bunahappy. Acum 3 luni am depus actele ca sa primesc pensie de handicap si nu mi-au zis exact pe ce data o sa vina... Daca stie cineva sau e in situatia asta as vrea si eu un raspuns.happy. Multumesc anticipat happy

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap ci pensie de invaliditate.
N-as putea spune exact, eu am primit prima pensie pentru limita de varsta la 89 de zile de la depunerea dosarului, de fapt am primit pensia pe 3 luni.
Persoanele cu handicap pot primi o ondemnizatie si alte facilitati, in functie de handicap, in baza L.448/2006, cu md. si compl. ulterioare.
Ai primit decizia de pensionare?

| dianadiia05 explică (pentru Ioandelasal):

Nu, nu am primit-o. Stiti cumva cand ar trebui sa vina? Trebuie sa vina acasa, nu?

| dianadiia05 explică (pentru Ioandelasal):

Da, pensie de invaliditate happy.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dianadiia05):

Da, trebuie sa primesti decizia acasa. Ar fi trebuit sa o primesti pana acum. Daca nu ai primit-o te poti interesa la Casa Judeteana de Pensii Publice.

| dianadiia05 explică (pentru Ioandelasal):

Asta ziceam si eu. Ar fi trebuit sa fi ajuns. Am sa ma duc si acolo sa vad. Inca o intrebare daca permiteti. E posibil sa se fi pierdut vreun dosar? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dianadiia05):

De pierdut nu au cum dar se poate sa-l fi ratacit sau sa fi ajuns la un functionar, care a intrat in concediu medical sau de odihna si astfel sa fi intarziat cu decizia de pensionare.

| dianadiia05 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Asa cum ati spus si dumneavoastra am sa ma interesez la Casa Judetana de Pensii Publice. Sa aveti o zi frumoasa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pensie de boala vrei sa zici? Sau acel ajutor dat persoanelor cu handicap?
La comisie ai fost?

| dianadiia05 explică (pentru Fatamuntilor):

Da, de invaliditate. Am facut toate dosarele. Am fost si la comisie.