| ynna83 a întrebat:

ajutati-ma cu un raspuns. unde pot depune o reclamatie impotriva unei firme din cauza actelor de somaj.am plecat de la firma mai bine de 2 luni si nici acum eu nu am actele pentru somaj.contabila care este la firma ma amana tot timpul ori este plecata, sau nu a avut timp, sau nu ii merge calculatorul, si nu stiu ce sa mai fac.cum pot sa le scot pe alta cale, am vazut ca nu se poate cu vorba buna.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa reclami firma la AJOFM din judetul tau sau la ITM.
Nu ti-au dat decizia de desfacere a contractului de munca la data respectiva?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

La Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) de care apartii (depinde de oras, zona, etc)
Cauta pe net : ITM
si gasesti ce ai nevoie

| ynna83 explică:

Nu mi-au dat nimic, nici decizie, nici o adeverinta, absolut nimic.Si am inteles ca dureaza zece minute, o jumatate de ora ca sa le completeze si sa mi-le dea. Ultima data cand am luat legatura cu ei, mai exact cu contabila mi-a spus ca trebuie nu stiu ce decizie trimisa mai departe la Bucuresti sau nu stiu pe unde, trebuie semnata si apoi cei de acolo sa o trimita inapoi si dupa aceea sa se apuce de actele mele.Si asa ma tot amana de 2luni.