| Alex919377218 a întrebat:

Bună, am 16 ani si mi-am pierdut buletinu, stau cu bunica mama mea e plecata in străinătate si nu poate sa vina sa îmi facă altul, eu am buletinul făcut pe alta adresa decat bunica mea și îmi trebuie buletinul pentru examenul de clasa a 8 a ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau banuiesc ca mama ta a plecat la lucru in strainatate si te-a lasat in grija bunicii.
Daca a facut-o in mod legal, cu acte, nu este nevoie de procura, in caz contrar este nevoie si poate face procura la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si s-o trimita bunicii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunica este proprietara spatiului in care sta te poate primi in spatiu si poti sa obtii cartea de identitate pe adresa bunicii.
Bunica trebuie sa mearga cu tine la SPCLEP de care apartine cu domiciliul, avand cartea/buletinul de identitate si actul de proprietate a locuintei si va semna pe cerere de primirea in spatiu.
Vezi ca trebuie sa anunti pierderea la serviciul de evidenta a persoanelor in maximum 24 de ore, daca nu o faci vei fi amendat, este adevarat ca amenda este mica, parca de la 40 lei la 8o lei si minor fiind poti plati jumatate din minim, adica 20 lei, in maximum 15 zile.

| Alex919377218 explică (pentru Ioandelasal):

Și pot face asta fără mama mea sau trebuie procura sau ceva, pentru ca știu ca la 14 ani trebuie sa ai aceeasi adresa ca mama

| Dragobeta a răspuns (pentru Alex919377218):

Doar cu bunica.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alex919377218):

In cazul tau banuiesc ca mama ta a plecat la lucru in strainatate si te-a lasat in grija bunicii.
Daca a facut-o in mod legal, cu acte, nu este nevoie de procura, in caz contrar este nevoie si poate face procura la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si s-o trimita bunicii.