Întrebare recomandată | izabbel a întrebat:

Buna :*. Am 17 ani si vara asta trebuie sa plec in strainatate la parintii mei. Dar o sa plec singura. De ce acte as avea nevoie pentru a fi posibil acest lucru? De procura? Dar semnata de cine? de parintii mei sau de tutori? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie (nu procura) data de ambii parinti si autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in tara respectiva si indica un insotitor major. Insotitorul poate fi, dupa caz, personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Procura semnata de ambii parinti.Care se face la un notar.Singura nu poti pleca, chiar si cu procura.Trebuie sa fii incredintata (sa scrie si in acte)unei persoane majore. Poate fi oricine.Nu neaparat parintii.Sa specifice si data intoarcerii in tara.

| Raiden a răspuns (pentru darrio2007):

Nu vorbi in necunostinta de cauza, mersi.
pe procura poate scrie ca merge insotita de un membru al echipajului de bord (daca merge cu avionul), sau cu soferu care o duce (daca se duce cu autocar), insa nu trebuie specificat un nume.

| darrio2007 a răspuns (pentru Raiden):

Si eu am scris ca merge cu bunica? Am spus o persoana majora.Citeste mai bine raspunsul.P.S.Sa stii ca sunt in cunostinta de cauza.

| Raiden a răspuns:

Draga mea, si eu am plecat singur la 16 ani... a trebuit doar o procura semnata de ambii parinti.

| Crash94 a răspuns:

Dacă sunt tutori legali, pot semna ei procura.

| tofanlucian12 a răspuns:

Poti merge si singura si vezi ca unele companiu de avioane poti plati la stuardeza 50e si de duce ea cum ar veni raspunde ea.

| Pufuleatzaxxx a răspuns:

Nu poti pleca singura
Nu ai vrista de 18 ani
Iar daca nu ai 18 ani si esti fara parinti nu poti pleca..Macarun parinte sa fie cu tine
Nu ..nu poti pleca
Este neaparat sa ai un parinte.

| caroollina a răspuns:

Daca ambii parinti te insotesc atunci nu ai nevoie decat de buletin sau de pasaport, daca 1 singur parinte te insoteste atunci trebuie sa mergi la notar cu parintele care nu te insoteste si sa-ti de-a prorietatea de-a parasi tara impreuna cu celalalt parinti si mai trebuie sa semneze... daca nici un parinte nu te insoteste atunci trebuie o procura de la ambii parinti ca te lasa sa parasesti tara fara ei si o semnatura din parte lor... distractie placuta:*

| Darywse a răspuns:

Daca ai un parinte cu tine ai nevoie de procura de exp. la Sarbi nu ai voie de procura Daca parinti tai pot veni este foarte bine si tutori la feltongue e nevoie de 1 parinte nu de 2 (+ procura) Funda?