| OneShot001 a întrebat:

am 21 de ani si de ceva vreme m-am tot gandit sa-mi cumpar o replica airsoft pe arc (spring). Intrebarea mea e urmatoarea: Ce reguli se aplica conform legii? Stiu ca nu am voie sa il transport la vedere, sa fie tinut in husa si sa nu fie incarcat. Intentionez sa il folosesc la agrement cu bile din plastic acasa si la un teren pe care il detin.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru replicile airsoft n-ai nevoie de permis de portarma, autorizare sau notificare, acestea sunt exceptate conform L.295/2004.
Poti sa-l detii si sa-l folosesti linistit acasa sau pe terenul proprietatea ta, totul este sa nu deranjezi pe altii.

| OneShot001 explică (pentru Ioandelasal):

Banuiesc ca am voie sa imi fac poze cu el si sa le postez

| Ioandelasal a răspuns (pentru OneShot001):

Poti sa faci poze si sa le postezi.

| pufulescu a răspuns:

Fii atent cu pozele si postarea lor pe facebook sau alte retele de socializare!
Macar spune ca este o replica, undeva in comentariul pozei. Un vecin de-al meu s-a trezit cu politia la poarta dupa ce cineva i-a raportat pozele de pe facebook in care avea o replica airsoft foarte realista de AK 12, un model de Kalashnikov. " Arma " fusese cumparata de tatal lui din Germania si politia romana bineinteles ca nu stia ca exista replici atat de realiste!