| rostaxzz a întrebat:

Buna. Întrețin relati sexuale cu o fata de 16 ani, iar eu sunt major de 18 ani, părinți ei nu-s de acord și dacă merge sa facă plângere sa ma pună la corupere de minori sau nu stiu in alta postura, fata dovedește ca nu a fost corupta sau forțată, îmi poate face ceva poliția? și vreau sa știu dacă se poate muta la mine făcând o declarație fata sau nu stiu, ceva sa poate sa rămână la mine acasă, se poate face ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca relatiile le-ati intretinut de comun acord, dupa ce fata a implinit 16 ani si ea declara asta atunci politia nu poate face nimic, chiar daca parintii ar face plangere penala.
2.Conform Codului civil domiciliul minorului este la domixciliul parintilor si ei pot solicita reintoarcerea fetei la domiciliul lor, indiferent ce declara.
Chiar daca ar fi vorba de abuzuri si rele tratamente tot nu ar putea sta la tine, va interveni protectia copilului.