| maidatendragosteamea a întrebat:

Am comandat un telefon de pe okazii demo, fara functie Gsm. Am vrut sa il platesc cu cardul, pentru a putea avea Garantia de Livrare, insa mi-a fost refuzata cererea. Imediat, m-a sunat vanzatorul si mi-a zis sa depun un avans in contul lui. L-am depus, a ajuns telefonul, iar restul banilor i-am platit curierului. Cand am inceput sa umblu pe telefon si am observat faptul ca nu este permisa comercializarea acestuia si ca este destinat doar pentru afisarea in magazine, l-am intrebat pe vanzator, iar el a inceput sa se fofileasca. I-am propus un schimb, nu a vrut.
As putea sa il reclam cu vreo ceva? Acum ce pot face cu telefonul? Am dat 4milioane pe el... AJUTOR

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Telefonul poate să fi fost furat din magazin ceea ce înseamnă caz penal.

Chiar te încurajez să faci o reclamație. În primul rând, pe site-ul de unde l-ai luat. Sistemul de reputație al okazii.ro este construit tocmai pentru situații de genul ăsta. Nu trebuie să dai detalii despre tranzacții (că ele au decurs OK din ce povestești tu) dar e suficient să spui că ai primit un telefon care nu este destinat vânzării.

Apoi, îți recomand să contactezi și personalul Okazii și să îi rogi să te ajute să depui o reclamație mai departe la Protecția Consumatorului sau alte instituții în atribuțiile cărora intră această problemă.

Este dreptul tău să primești produsul pentru care ai plătit și este responsabilitatea ta să te asiguri că vânzătorul nu scapă din situația asta.

Curaj și baftă!

1 răspuns:
| Tovarashu a răspuns:

Salut!
Inainte de toate incerc sa inteleg problema ta, pentru ca nu mi-e foarte clara:
1. Problema este ca ai cumparat un telefon DEMO, fara sa stii ca este asa si te asteptai sa aiba functia GSM?

sau

2. Problema e ca telefonul este destinat doar pentru afisarea lui in magazine nefiind permisa comercializarea sa?

Pentru 1:
- din ce stiu eu, vanzatorul ar fi trebuit sa specifice faptul ca este un telefon DEMO si ca toate telefoanele DEMO, acestea nu au functia GSM. In cazul asta, intr-adevar ar trebui reclamat la Okazii fiindca nu a facut aceste specificatii si ti l-a vandut ca un telefon "normal".

2. Daca problema e ca telefoanele DEMO nu sunt destinate comercializarii, din ce stiu asa este. Dar: un telefon DEMO functioneaza la fel ca unul normal, cu exceptia aplearii, practic ai o tableta fara functie GSM (adica poti sa te joci, sa navighezi pe net prin WI-FI, etc). Pe de alta parte, un telefon DEMO are un cost pentru cel care il expune in magazin. Daca acel magazin a dat faliment sau daca acel magazin nu mai comercializeaza respectivele modele, evident este posibil ca proprietarul sa nu mai fi avut nevoie de el, drept urmare sa fi incercat sa-l vanda, lucru care nu este neaparat ilegal.