| nela_6230 a întrebat:

am o cunostinta care vrea sa vanda o gars, este trecut pe acte cu cineva care are nuda proprietate, iar cunostinta are uzufruct viager. cel care are nuda proprietate la pacalit de sa trecut in act, nu exista nici un grad de rudenie intre ei.cunostinta este pensionat pe caz de boala cu tulburare organica de personalitate.(ce inseamna aceasta boala?)este nevoie sa scoata un certificat de la iml, ca este apt sa semneze actul de vanzare-cumparare? varsta cunostintei mele este de 54 ani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este in deplinatatea facultatilor mintale atunci nu va putea semna contractul de vanzare-cumparare, fiindca acesta ar fi lovit de nulitate absoluta pentru lipsa capacitatii de a contracta(lipsa capacitatii de exercitiu) conform art.948 si 950 Cod civil. Nu este neaparat nevoie ca actul sa fie de la IML, este bun si un act de la medicul psihiatru. Numai bine!