| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare, am 18 ani de fapt am implinit acum 4 luni, buletinul nu l-am facut (este expirat) pentru ca nu am domiciliu și vreau sa plec din tara ca sa pot lucra, m-am dus și mi-am făcut un pașaport temporar. Intrebarea este ca pot pleca din tara la granița doar cu pasaportul chiar dacă am buletinul expirat? Dau fundița!

Răspuns Câştigător
| AndreiAndreiP a răspuns:

Poti trece doar cu pasaportul!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In starea de alerta valabilitatea cartii de identitate a fost prelungita pe toata durata acesteia si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia.
Avand in vedere acest fapt poti obtine un pasaport si cu acesta te poti deplasa oriunde in lume, sigur ca in unele tari ai nevoie de viza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaportul e documentul principal pentru parasit tara nu cartea de identitate. Daca ai pasaportul in regula nu ii pasa nimenui de cartea de identitate.