| benga94 a întrebat:

Care aveti idee daca am buletinul expirat si nu il pot face din cauza ca nu mai am un domiciliu, se poate face pasaport fara sa am buletin valabil? macar pentru 12 luni trebuie sa plec din tara si nu am cu ce!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti face pasaport fara actul de identitate in termen de valabilitate.
Nu ai parinti, rude, prieteni, etc care sa te primeasca in spatiu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi direct la politie si spune problema. Acolo te sfatuieste ce sa faci. Desigur ca nupoti face pasaport fara buletin.Mergi intai la politie, iti trebuie de acolo o adeverinta(cum nu ai domiciliu iti zice clar ce ai de faut). Dupa ce obtii adeverinta(e posibil sa-ti dea si vreo amenduta daca buletinul e expirat de mult timp) te duci la evidenta peroanelor.Scoti buletinul in minim o saptamana sau la urgente daca mai e valabila treaba. Abia apoi poti scoate pasaport. In cazull tau ca nu ai dominciliu, e ceva de alergat.Vezi ce spune politia in vedere ca nu ai domiciliu. Ceva, ceva tot face ca doar nu o sa stai fara domiciliu si fara buletin.

| drDragan a răspuns:

Nu merge, dar plateste pe cineva sa-ti faca luare in spatiu pentru buletin